Operacja osłony morskich szlaków komunikacyjnych
W poniedziałek, 20 października, na Bałtyku rozpoczynają się cykliczne manewry 3. Flotylli Okrętów. Tym razem w skład grupy zadaniowej prowadzącej operację osłony morskich szlaków komunikacyjnych wejdzie dodatkowo pięć jednostek z Holandii i Litwy. Działania okrętów na morzu wspierać będą załogi samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, holenderski śmigłowiec pokładowy NH90 oraz samoloty MiG-29.
Dzisiaj rozpoczynają się kolejne w tym roku ćwiczenia sił Marynarki Wojennej, których głównym celem jest doskonalenie działań wykorzystywanych w operacjach związanych z osłoną i obroną morskich szlaków komunikacyjnych, utrzymaniem panowania na morzu i niedopuszczeniem do blokady morskiej kraju oznaczającej odcięcie od ważnych źródeł zaopatrywania i wsparcia sojuszniczego. Cykliczne manewry tak zwanych Okrętowych Grup Zadaniowych obejmują wspólne działania okrętów i lotnictwa na rzecz doskonalenia zdolności przeciwdziałania atakom z wody, powietrza oraz atakom okrętów podwodnych. Scenariusz tego ćwiczenia przewiduje także treningowy załadunek rakiet i torped, zabiegi odkażania skażonych okrętów, zaopatrywanie okrętów w morzu oraz wykonanie strzelań artyleryjskich i torpedowych. Podczas takich manewrów prowadzi się również działania przeciwminowe, antyterrorystyczne, antypirackie, a także operacje stabilizacyjne, wymuszania pokoju i humanitarne. Ćwiczenia o takim charakterze są kluczowe dla tworzenia atmosfery bezpieczeństwa, niezbędnej dla funkcjonowania niezakłóconego transportu morskiego.
W zaplanowanych na 5 dni manewrach uczestniczyć będzie łącznie 11 okrętów z Polski Holandii i Litwy w tym: fregata rakietowa ORP „Kościuszko”, okręty rakietowe ORP „Piorun” i ORP „Grom”, okręt podwodny ORP „Sokół”, fregata HNLMS Evertsen, okręt patrolowy HNLMS Zeeland, okręt zaopatrzenia HNLMS Amsterdam, oraz okręty patrolowe LTU Dzukas i LTU Aukstaitis.
Zadaniem załóg samolotów patrolowo – rozpoznawczych Bryza, śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, pokładowego SH-2G oraz holenderskiego śmigłowca pokładowego NH90 będzie rozpoznanie wyznaczonych akwenów, wskazywanie celów znajdujących się poza zasięgiem środków rozpoznania okrętów, udział w działaniach obrony przez atakami okrętu podwodnego a także pozoracja zagrożeń asymetrycznych z powietrza. Symulowane ataki z powietrza na zespoły okrętów wykonają natomiast samoloty MiG-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.
(Informacja prasowa)
Ostatnie komentarze