60-lecie lotniska i 40-lecie Portu Lotniczego w Zielonej Górze!

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

30 września władze Portu wspólnie z władzami samorządowymi zorganizowały „Dzień Otwarty”, podczas którego nie zabrakło atrakcji dla wszystkich zwiedzających. Należały do nich, m.in., ćwiczenia Jednostki Straży Granicznej czy grupy antyterrorystów.  Na lotnisku pojawił się również samolot Embraer 175 PLL LOT, który wykonał z tej okazji specjalny promocyjny lot z Warszawy.

 

Podczas obchodów jubileuszu ogłoszono także, że od 18 października br. województwo lubuskie w porozumieniu z PLL LOT uruchomi dwa dodatkowe rejsy na trasie do Warszawy, tym samym wypełniając lukę w tygodniowym rozkładzie lotów. Będzie to wieczorne środowe połączenie z Warszawy do Zielonej Góry oraz poranne czwartkowe z Zielonej Góry do Warszawy.

W ramach wydarzenia odbyło się również Seminarium Jubileuszowe z udziałem władz Województwa, Miasta Zielona Góra, Powiatu Zielonogórskiego, Gminy Babimost, przedstawiciela PLL LOT, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Punktem programu kończącym obchody był pokaz akrobacji modeli zorganizowany przez grupę Lotnisko Modelarskie Kargowa.

Zanim lotnisko zaczęło obsługiwać rejsy cywilne, wykorzystywane było przez wojsko. Historycznie stacjonował tam 45 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Kluczową datą dla lotniska był 23 czerwca 1977 roku, kiedy to odbył się inauguracyjny rejs z Warszawy do Zielonej Góry samolotem Jak 40 w barwach PLL LOT. Co warto podkreślić samo lotnisko istnieje już 60 lat.

(informacja prasowa / foto: Marcin Sikorzak – sky-watcher.pl)