SIAF – Slovak International Air Fest 2016

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

W dniach 27-28 sierpnia 2016 roku odbyła się kolejna edycja pokazów lotniczych  SIAF – Slovak International Air Fest 2016. Pokazy miały miejsce w bazie wojskowej Słowackich Sił Powietrznych w Sliać w środkowej Słowacji. Jak co roku sky-watcher.pl uczestniczył w tych największych na Słowacji pokazach lotniczych.

 

W pokazie dynamicznym widzowie którzy przyjechali do Sliać mogli podziwiać między innymi rumuńskiego MiGa-21 oraz ukraińskiego Su-27, które były niewątpliwie gwiazdami pokazów. Wraz z dwoma myśliwcami na Słowację przyleciały An-26 (Ukraina) oraz C-27J Spartan  (Rumunia), które przywiozły zaplecze techniczne a oprócz tego uczestniczyły w pokazie statycznym.

W pokazie w powietrzu podziwiać mogliśmy również hiszpański zespół akrobacyjny Patrulla Aguila, belgijskiego F-16 który przyleciał wraz z zespołem Red Devils oraz Embraerem 145 a także występ gospodarzy – Słowackich Sił Powietrznych na statkach powietrznych: MiG-29, L-39 Albatros, Mi-17 oraz parze L410 Turbolet. Słowackie MiGi-29 mogliśmy podziwiać także w pokazie operacji „Renegade” polegającej na przechwyceniu statku powietrznego oraz zmuszeniu go do lądowania. Jako samolot, który został zmuszony do lądowania na lotnisku w Sliać posłużył najnowszy nabytek słowackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – Airbus A319CJ, którego zadaniem na co dzień jest transport najważniejszych osób w państwie na Słowacji. Nad Sliać zaprezentowały się również Czeskie Siły Powietrzne w postaci występu samolotu JAS-39 Gripen.

Główną atrakcją wystawy statycznej tegorocznej edycji SIAF był amerykański strategiczny bombowiec Boeing B-52 Stratofortress. Oprócz B-52 mogliśmy również z bliska podziwiać austriackiego Blackhawka, holenderskiego F-16, niemieckiego Eurofightera oraz Panavie Tornado, oraz brytyjskiego Hawka. Jak zwykle wisienką na torcie podczas pokazów były występy węgierskiego pilota Zoltana Veresa oraz grupy Ocovski Bacovia. W tym roku mogliśmy podziwiać również pokaz litewskiego pilota Jurgisa Kairysa. Polskie Siły Powietrzne reprezentowane były przez samolot transportowy CASA C-295M z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie.

Nie możemy się już doczekać kolejnej edycji SIAF – Slovak International Air Fest w przyszłym roku w której na pewno weźmiemy udział!

(Foto: Marcin Sikorzak / sky-watcher.pl)