Finnair na prestiżowej liście firm najbardziej przyjaznych środowisku

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

Finnair Airbus A330Międzynarodowa organizacja pozarządowa Carbon Disclosure Project (CDP) umieściła Linie Lotnicze Finnair na liście „A”: The CDP Climate Performance Leadership Index 2014, za działania na rzecz ograniczania emisji CO2 oraz zmniejszania strat ekonomicznych, będących następstwem zmian klimatycznych. Finnair to jedyna linia lotnicza, która za swoje osiągnięcia uzyskała w tegorocznym rankingu CDP najwyższą ocenę „A”.

Na zlecenie 767 inwestorów dysponujących aktywami w wysokości 92 bilionów dolarów, co równa się ponad jednej trzeciej wartości światowego zainwestowanego kapitału, organizacja CDP stworzyła i zarządza jedynym globalnym systemem raportowania środowiskowego.

Na liście „A” stworzonej przez CDP znalazło się 187 firm, które wykazują się wyjątkowym zaangażowaniem w kwestie łagodzenia następstw zmian klimatycznych. Informacje udostępnione przez blisko 2 000 firm, które znalazły się w tegorocznym spisie, zostały sprawdzone z zachowaniem zasad obiektywizmu, zgodnie zopracowaną przez CDP, powszechnie cenioną i uznawaną, metodą obliczania wyników. Miejsca w rankingach zostały przydzielone odpowiednio do uzyskanych tym sposobem rezultatów. Finnair jest jedyną linią lotniczą, która uzyskała miejsce na liście „A”, za efektywne działania na rzecz poprawystanu środowiska naturalnego.

Lotnictwo to wyjątkowo energochłonny i kapitałochłonny sektor gospodarki. Możliwości pomiaru i udostępniania danych dotyczących naszego oddziaływania na środowisko pozwalają nam i naszym udziałowcom nie tylko lepiej ocenić wpływ jaki Finnair wywiera na klimat, ale także podjąć działania, które pozwolą zredukować ten wpływ, jednocześnie kontrolując związane z tym koszty,” mówi Pekka Vauramo, prezes Finnaira.

Globalna emisja gazów cieplarnianych ciągle wzrasta. Jeśli nie powstrzymamy tej tendencji, zmierzymy się z bardzo niebezpiecznym ryzykiem finansowym,” mówi prezes CDP Paul Simpson. „Potrzeba działań na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatycznych ze strony biznesu, nigdy nie była równie wielka i pilna, jak obecnie.”

Obecnie Finnair aktywnie realizuje postawiony sobie cel − zmniejszenie emisji CO2 na pasażera o 24 procent pomiędzy 2009 a 2017 rokiem. Działania przewoźnika prowadzące do realizacji tego celu i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne to między innymi:

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

  • Wykorzystanie nowoczesnych samolotów, konstruowanych według technologii pozwalających na zmniejszenie zużycia paliwa. W 2013 Finnair był pierwszym przewoźnikiem, który wprowadził Airbusy A321 z sharkletami redukującymi zużycie paliwa. W przyszłym roku, jako pierwszy europejski przewoźnik, Finnair włączy do swojej floty Airbusy A350XWB, spalające około 25% mniej paliwa w porównaniu do samolotów poprzedniej generacji.

  • Staranne działania na rzecz zmniejszenia wagi samolotów, w tym wykorzystanie ultralekkich kontenerów cargo, pozwalających na redukcję emisji CO2 o około 2500 ton rocznie.

  • Lądowanie techniką płynnego podejścia (Continuous Descent Landing) i stosowanie innych nowoczesnych technik pilotażu, pozwalających zmniejszyć zużycie paliwa i emisję CO2.

  • Dalszy rozwój (we współpracy z dostawcami i innymi odbiorcami paliwa) centrum biopaliwowego na lotnisku w Helsinkach.

  • Konsolidacja biur i przeprowadzka do nowego budynku, posiadającego certyfikat budownictwa ekologicznego LEED Platinum, znajdującego się w pobliżu lotniska w Helsinkach.

Lista A: CDP Climate Performance Leadership Index 2014, wraz z upublicznionymi danymi wszystkich firm, biorących udział w programie przeciwdziałania zmianom klimatu prowadzonym przez CDP, jest dostępna na stronie internetowej organizacji.