Lotnisko Chopina mecenasem nowej płyty Włodka Pawlika

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

Włodek Pawlik na Lotnisku Chopina„America” to tytuł najnowszego albumu Włodka Pawlika – jak dotąd jedynego polskiego pianisty jazzowego, któremu udało się zdobyć prestiżową nagrodę Grammy. Razem z Pawłem Pańtą na kontrabasie i Cezarym Konradem na perkusji, jako Włodek Pawlik Trio, nagrali niezwykłą płytę, która podsumowuje ostatnie 30 lat artystycznej pracy Pawlika. Lotnisko Chopina jest oficjalnym mecenasem tego wydawnictwa.

Ten album jest efektem moich muzycznych fascynacji, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Na tej płycie nie ograniczyliśmy się więc do typowych jazzowych kompozycji. Poza utworami napisanymi w różnym czasie – lecz do tej pory nigdy nie nagranymi – przełożyliśmy na język naszego tria ulubione motywy z filmów, do których wcześniej stworzyłem ścieżki dźwiękowe tj. „Wrony” Doroty Kędzierzawskiej, czy „Rewersu” Borysa Lankosza. – mówi Pawlik. – Ta płyta to także hołd oddany, wielkim polskim pianistom, kompozytorom i patriotom: Chopinowi oraz Paderewskiemu – nagrywając jazzowe transkrypcje ich muzyki, chciałem podkreślić jak wielką rolę odegrała ich twórczość w moim życiu – dodaje.

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

Tytuł płyty „America” ma swoje podłoże w osobistych i muzycznych doświadczeniach Włodka. To właśnie Ameryce zawdzięcza Jazz, Blues, dzikie brzmienie muzyki Hendrixa i surowy głos Franka Sinatry. Fascynuje się nią od lat – jest jego źródłem niekończącej się, ożywczej energii i radości. Odcisnęła na jego dotychczasowym życiu znaczące piętno, którego nie ma zamiaru się kiedykolwiek wyzbyć.

Płyta „America” została nagrana na unikalnym fortepianie Arabesque firmy Steinway & Sons z limitowanej edycji. Dzięki albumowi America historia Steinwaya ma szansę ponownie złączyć się z historią polskiej muzyki. Do nagrań Włodek Pawlik – pierwszy polski jazzowy pianista, który otrzymał prestiżową nagrodę Grammy wybrał w warszawskim Pianosalonie Steinwaya instrument dorównujący mu wyjątkowością i stworzył duet tworzący brzmienie godne dwóch wielkich zwycięzców.

Arabesque to klejnot koronny w rodzinie Steinway & Sons. Limitowana seria kilkudziesięciu instrumentów zaprojektowana została z okazji 160. rocznicy narodzin marki przez czołowego amerykańskiego designera Dakotę Jacksona. Fortepian łączy w sobie tradycję legendarnej manufaktury – najwyższą jakość brzmienia i niedościgniony kunszt ręcznego wykonania z ponadczasowym pięknem i elegancją. Jako jedyny instrument muzyczny w historii Arabesque zdobyła prestiżową designerską nagrodę Red Dot Award.

Duet Włodka Pawlika z pierwszym dostępnym w Polsce limitowanym egzemplarzem Steinwaya, o numerze 23/30, to historyczna karta polskiego jazzu i pianistyki. – Po raz kolejny instrument tej marki ma szansę wspierać najlepszych polskich pianistów w ich artystycznych poszukiwaniach i dawać szansę na pełne wyeksponowanie ich potencjału – powiedziała Magdalena Piotrowska, przedstawicielka Steinway & Sons w Polsce – Arabesque to najbardziej wyjątkowy fortepian dostępny w Polsce. Cieszymy się, że już teraz wpisał się na karty historii polskiego jazzu. 

Oficjalnym mecenasem nowej płyty Włodka Pawlika jest Lotnisko Chopina w Warszawie, dla którego muzyka jest ważnym elementem tożsamości. – Wspierając płytę, której korzenie sięgają muzyki Chopina, promujemy w świecie jego imię, tak jak on sam promuje Polskę. Włodek Pawlik ze swoją pasją i całym sercem oddanym muzyce, a także ze swoją popularnością i rozpoznawalnością na całym świecie jest dla nas naturalnym partnerem w tej misji – wyjaśnia Michał Kaczmarzyk, dyrektor warszawskiego portu. – Kiedy kilka tygodni temu po raz pierwszy zagrał na lotnisku swój mini recital, od razu między nami zaiskrzyło i zaczęliśmy rozmawiać o szerszej współpracy. Jej efektem jest ta wspaniała płyta, a wkrótce także dwa fortepiany, które na stałe udostępnimy pasażerom w naszym terminalu. Niech muzyka płynie w świat i sławi imię Chopina i Polskę.

Oficjalna premiera albumu „America” odbędzie się 29 maja.

(Informacja prasowa)