Lotnisko Warszawa/Modlin ma już 3 lata
Dokładnie 15 lipca 2012 roku, na drodze startowej Portu Lotniczego Warszawa/Modlin wylądował pierwszy pasażerski samolot. Był to Boeing 737-800 linii lotniczych Ryanair. Pierwsze komercyjne lądowanie z pasażerami wykonała tego samego dnia maszyna linii lotniczych Wizzair. Od otwarcia portu do wczoraj (14.07) port przyjął ponad 4,1 mln pasażerów z czego 1,3 mln w samym 2015 r. W całym 2015 r. Ryanair planuje przewieźć ponad 2,5 mln pasażerów.
Piąte lotnisko w Polsce
Modlinowi wciąż przybywa pasażerów i nowych połączeń lotniczych, dzięki czemu lotnisko od miesięcy utrzymuje się w pierwszej piątce największych portów lotniczych w Polsce. Ale nie tylko ruch lotniczy tak dynamicznie się tu rozwija. Zwiększa się również liczba połączeń i tras autobusowych dla podróżujących z różnych części Polski, liczba punktów handlowych, usługowych oraz gastronomicznych. Osoby, które podróżowały stąd trzy lata temu, dziś zapewne by go nie poznały.
Jesteśmy obecnie piątym największym lotniskiem w Polsce, a zarazem jednym z najmłodszych. Prawdziwym wyzwaniem operacyjnym jest obsłużenie tak dużej liczby rejsów oraz pasażerów w ultrakrótkim czasie, jakiego wymagają linie niskokosztowe – mówi Piotr Okienczyc, Prezes portu. Rosnące z miesiąca na miesiąc statystyki oraz satysfakcja pasażerów korzystających z naszego portu, to największy powód do dumy – dodaje.
Nasze lotnisko bardzo mocno ugruntowało się na lotniczej mapie Europy. W zaledwie 3 lata staliśmy się jednym z pięciu największych lotnisk w Polsce. To co nas najbardziej cieszy to blisko 30% pasażerów udających się z naszego lotniska w swoją pierwszą podróż lotniczą w życiu oraz kilkudziesięcioprocentowa grupa ludzi korzystających z naszego lotniska więcej niż 4 razy w roku – mówi Marcin Danił, Wiceprezes lotniska.
Po trzech latach działania lotniska w Modlinie nie ulega już żadnych wątpliwości, że Warszawa potrzebuje dwóch lotnisk i obydwa nawzajem się uzupełniają. Statystyki potwierdzają, że Modlin był trafioną inwestycją i natychmiast znalazł swój rynek – dzisiaj jest to czwarty-piąty największy port lotniczy w Polsce. Tymczasem ruch lotniczy w Warszawie stale dynamicznie rośnie i już teraz musimy myśleć o zapasie przepustowości na przyszłość. Przepustowość Lotniska Chopina to obecnie 22-25 mln pasażerów. Powyżej tego progu trudno będzie zmieścić nadwyżkę – głównie z powodów ograniczeń środowiskowych. Modlin nie ma tych problemów i będzie mógł się dalej rozwijać. Dlatego z okazji trzeciej rocznicy powstania lotniska gratuluję wszystkim pracownikom i życzę dalszych sukcesów – mówi Michał Kaczmarzyk, Naczelny Dyrektor PPL.
Lotnisko w Modlinie jest najszybciej rozwijającym się lotniskiem. Nigdy nie mieliśmy wątpliwości, że wybór tej lokalizacji jest przyszłościowy, a przede wszystkim że pozwoli usprawnić podróżowanie osobom mieszkającym na północ od Warszawy – podsumowuje marszałek Adam Struzik. – Cały czas zmienia się jego przestrzeń użytkowa, ale jednocześnie są już plany rozbudowy lotniska. Gratuluję zarządowi spółki dotychczasowych sukcesów i życzę, by to tempo rozwoju portu utrzymał.
Cieszy nas fakt, że modlińskie lotnisko działa już trzy lata i obsłużyło dotychczas ponad 4 miliony pasażerów. Taki wynik to nie tylko dowód na to, że stworzenie portu w Modlinie było inwestycją potrzebną. To również wyraźny sygnał i potwierdzenie, że to lotnisko ma potencjał i będzie się dalej rozwijało. Jako największy udziałowiec liczymy, że znaczenie Modlina będzie z roku na rok coraz większe, a sama spółka zacznie przynosić spodziewane zyski – mówi Ilona Kowalska, p.o. Prezes Agencji Mienia Wojskowego.
Bardzo cieszy nas, że lotnisko rozwija się dynamicznie. Mamy nadzieję, że Modlin nadal będzie w czołówce polskich portów lotniczych, a jego rozwój przysłuży się Nowemu Dworowi Mazowieckiemu jak i całemu Mazowszu – mówi Jacek Kowalski, Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.
Przez trzy lata zmieniło się bardzo wiele
Terminal od rana do wieczora tętni życiem, ekspresowo rozwija się najbliższa okolica portu oraz cała jego oferta handlowo-usługowa. Powstały nowe sklepy, restauracje, kawiarnie, a nawet letni ogródek grillowy. Lotnisko w Modlinie wydaje również własny magazyn lotniskowy, a wszyscy pasażerowie mają bezpłatny dostęp do sieci WI-FI.
Wszyscy goście lotniska mogą skorzystać z bogatej oferty handlowo-gastronomicznej portu: kawiarni, i restauracji, sklepów wolnocłowych, saloników prasowych, sklepu spożywczego, stoiska sushi, wyspy ze słodkościami czy stoiska z biżuterią. Na terenie lotniska od świtu do zmierzchu działają 2 kantory, 6 bankomatów, walutomat, automaty samoobsługowe, z napojami, przekąskami, drobnym sprzętem przydatnym w podróży, oraz stoiska służące do ładowania telefonów. Chcecie wypożyczyć samochód lub skorzystać z komunikacji autobusowej czy kolejowej? Na przylatujących pasażerów czeka 8 wypożyczalni samochodów oraz punkty obsługi ModlinBus i Kolei Mazowieckich. Władze portu myślą także o swoich najmłodszych gościach. W terminalu działają trzy kąciki dla dzieci, a na jesieni, przy nowej dużej restauracji przed terminalem, powstanie plac zabaw. A to jeszcze nie koniec nowości. Wkrótce uruchomiona będzie apteka i salonik SKY Lounge dla pasażerów oczekujących wyższego standardu.
Rozbudowa
Ponieważ dużymi krokami lotnisko zbliża się do osiągnięcia granicy przepustowości, już wkrótce planuje się rozbudowywać. W 2018 r. znacznie powiększony terminal będzie mógł przyjmować ponad 5 mln podróżnych rocznie. Nowa powierzchnia terminala to nie tylko punkty kontroli granicznej dla przylatujących pasażerów i poczekalnie dla odlatujących, ale również duża dodatkowa przestrzeń dla handlu, gastronomii i innych usług udostępnianych z myślą o komforcie podróży wszystkich korzystających z najmłodszego mazowieckiego portu.
Siatka połączeń
W sezonie letnim z Lotniska Warszawa/Modlin można polecieć do 32 miast:
Nowe od sezonu letniego 2015: Ateny, Lizbona
Zagraniczne: Glasgow International, Bruksela-Charleroi, Paryż-Beauvais, Eindhoven, Mediolan Bergamo, Liverpool, Sztokholm Skavsta, Oslo Rygge, Londyn Stansted, Rzym Ciampino, Bolonia, Bristol, Manchester, East Midlands, Dublin, Barcelona, Shannon, Madryt, Gran Canaria, Teneryfa, Fuerteventura, Ateny, Lizbona, Alicante, Chania, Marsylia, Palma, Piza, Saloniki, Trapani
Krajowe: Wrocław i Gdańsk.
Nowe trasy od sezonu zimowego 201516: Kolonia, Malaga
(Informacja prasowa)
Ostatnie komentarze