Boeing i Qatar Airways finalizują zamówienie na 50 samolotów 777X

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

Qatar Airways Boeing 071614 QTR 777X order at FAS2Boeing i Qatar Airways ogłosiły dziś finalizację zamówienia na 50 samolotów 777-9X o wartości szacowanej na 18,9 mld dolarów według cen katalogowych. Zamówienie, pierwotnie ogłoszone jako wstępne, złożone podczas targów Dubai Airshow w 2013 r., było częścią największej premiery w historii odrzutowych samolotów komercyjnych.

Przewoźnik poinformował również o opcjach zakupu kolejnych 50 maszyn 777-9X. Jeśli z nich skorzysta, linia lotnicza zamówi łącznie 100 samolotów wartych 37,7 mld dolarów według cen katalogowych.

Ponadto linie Qatar Airways ogłosiły złożenie wstępnego zamówienia na cztery samoloty 777 Freighter z prawem do zakupu następnych czterech. Łączna wartość zamówienia to 2,4 mld USD według cen katalogowych.

Qatar Airways ustawicznie rozwija swoją flotę, a ostatnie zamówienia na samoloty dobrze ilustrują jakość maszyn, które pozyskujemy, aby zapewnić pięciogwiazdkową jakość usług, z której jesteśmy znani” – powiedział Akbar Al Baker, prezes Qatar Airways. „Boeing 777 stanowi podstawę naszej floty, ponieważ doskonale odzwierciedla standardy Qatar Airways. Cieszy nas możliwość dalszego rozwoju z modelem 777-9X nowej generacji.”

Linie Qatar Airways otrzymały pierwszy samolot z rodziny 777 zaledwie kilka lat temu. Jesteśmy zaszczyceni mogąc obserwować jak nasza współpraca rozwija się i wzmacnia” – powiedział Ray Conner, prezes i dyrektor generalny Boeing Commercial Airplanes. „Poparcie Qatar Airways dla programu 777X i ich niezmienna wiara w jakość 777 Freighter stanowią początek nowego rozdziału w naszej współpracy. Złożone właśnie zamówienia potwierdzają pozycję lidera, którą 777 zajmuje, a 777X będzie zajmować, na rynkach przewozów pasażerskich i towarowych Bliskiego Wschodu.”

777X będzie wyposażony w najnowsze technologie, takie jak najbardziej zaawansowany silnik stosowany w samolotach komercyjnych – GE9X stworzony przez GE Aviation – i przełomowe, niezwykle wydajne kompozytowe skrzydła o rozpiętości większej niż w używanym obecnie modelu 777. Rodzina 777X obejmuje samoloty 777-8X i 777-9X, które zostały zaprojektowane jako odpowiedź na potrzeby rynku i oczekiwania klientów.

Tanie bilety lotnicze kupicie na tripsta.pl

777-9X będzie charakteryzować się o 12 proc. niższym zużyciem paliwa niż jakikolwiek jego konkurent, co stanowi ogromną zaletę na dzisiejszym rynku. 777-8X na wszystkich zasięgach jest o 5 proc. wydajniejszy niż samoloty konkurencji, jednocześnie oferując całkowicie nowe możliwości dotyczące siatki połączeń. 777X jest na etapie projektowania, a jego produkcja ma rozpocząć się w 2017 r., z pierwszą dostawą planowaną na 2020 r. Do tej pory 777X zebrał 300 zamówień i wstępnych deklaracji od 6 klientów.

Boeing jest niekwestionowanym liderem rynku transportu towarów drogą powietrzną, zapewniając ponad 90 proc. światowej pojemności transportowej. 777 Freighter może pokonać dystans 4 900 mil morskich (9 070 kilometrów) przy pełnym obciążeniu, co czyni go dwusilnikowym samolotem transportowym o największym zasięgu. Możliwości samolotu przekładają się na znaczne oszczędności dla operatorów cargo: mniejszą liczbę postojów i związanych z nimi opłat za lądowanie, mniejsze zatłoczenie punktów przeładunkowych, niższe koszty przeładunku i krótszy czas dostaw.

(Informacja prasowa, Farnborough International Airshow)