Droga startowa DS-1 na Lotnisku Chopina ponownie otwarta

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com
fot. Dariusz Kłosiński

fot. Dariusz Kłosiński

Na Lotnisku Chopina zakończyła się większa część prac przy budowie drogi kołowania N1, co umożliwiło ponowne oddanie do ruchu drogę startową DS-1 zlokalizowaną na osi Ursynów-Ursus. Ruch lotniczy wraca tym samym na swoje standardowe tory.

Zamknięcie krótszej drogi startowej związane było z budową tzw. drogi kołowania szybkiego zjazdu N1, która umożliwia opuszczanie drogi startowej przez samoloty zaraz po wylądowaniu. Większość prac, które wymagały wykorzystania ciężkiego sprzętu, została już wykonana. Do zakończenia budowy pozostały prace wykończeniowe, ale można je prowadzić bezpiecznie równolegle z operacyjnym wykorzystaniem drogi startowej.

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

Nowe drogi kołowania zwiększą bezpieczeństwo operacji lotniczych i przepustowość pola wzlotów. – Samoloty będą mogły bezpieczniej lądować i szybciej opuszczać drogę startową.  Przełoży się to m.in. na zmniejszenie poziomu hałasu – wyjaśnia Radosław Paruzel, zastępca dyrektora Lotniska Chopina.

Wraz z otwarciem drogi startowej DS-1 otwarte zostały również korytarze powietrzne przebiegające nad Ursusem i Ursynowem. Oznacza to, że kierunek startów/lądowań na linii Włochy-Ochota-Wola-Bemowo zostanie znacząco odciążony, a większość samolotów powróci na standardowe trasy.

(Informacja prasowa)