Kolejna akcja ratownicza na Bałtyku

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

W-3RM „Anakonda” Płocki Piknik LotniczyZałoga śmigłowca ratowniczego W-3RM Anakonda ewakuowała wczoraj wieczorem (sobota, 18 kwietnia) pracownika platformy wydobywczej na Bałtyku. Mężczyzna został podjęty na pokład maszyny i bezpiecznie przetransportowany na ląd. To już szósta w tym roku akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Wczoraj o godzinie 19.10 załoga śmigłowca pełniąca dyżur na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego została poinformowana, że jeden z pracowników platformy wydobywczej na Bałtyku doznał urazu barku i wymaga ewakuacji na ląd. Po 13 minutach od otrzymania sygnału z Gdyni Babich Dołów wystartowała Anakonda dowodzona przez kmdr. ppor. pil. Adama Sołopę. Po kolejnych 30 minutach śmigłowiec dotarł w rejon platformy położonej ponad 100 km na północ od lotniska. O godzinie 20.03 poszkodowany został podjęty na pokład Anakondy, której załoga rozpoczęła lot w kierunku lądu. 31 minut później maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni gdzie mężczyzna został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM

  • kmdr ppor. pil. Adam Sołopa (dowódca załogi);

  • kmdr por. pil. Mariusz Konopka (drugi pilot);

  • chor. Krzysztof Bilecki (ratownik);

  • st. chor. Paweł Stefański (technik pokładowy).

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Przez całą dobę dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza.

Od początku lat 90-tych lotnicy z Marynarki Wojennej uczestniczyli w 564 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 298 osobom.

(Informacja prasowa)