Lotnicy morscy znowu akcji. Uratowano obywatela Szwecji.

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

20150501 BLMW 01Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła dzisiaj w nocy (piątek, 1 maja) w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pilnej ewakuacji medycznej do szpitala potrzebował mężczyzna znajdujący na pokładzie promu Stena Vision płynącego z Gdyni do Karlskrony.

39 minut po północy załoga śmigłowca W-3RM pełniąca dyżur na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego została zaalarmowana, że pilnego transportu do szpitala wymaga obywatel Szwecji. Mężczyzna w wieku 70 lat uskarżał się na silne bóle w klatce piersiowej. 14 minut od otrzymania zadania do akcji ratowniczej wystartowała załoga Anakondy dowodzona przez st. chor. szt. pil. Waldemara Domańskiego.

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

Po dotarciu do promu, który znajdował się około 50 kilometrów na północ od lotniska w Gdyni Babich Dołach, maszyna wykonała zawis nad jednostką. Na jej pokład opuszczony został ratownik i lekarz załogi dyżurnej. Mężczyźnie natychmiast udzielono pierwszej pomocy i przygotowano do transportu na pokład śmigłowca za pomocą noszy. O godzinie 1.30 zakończono operację podjęcia poszkodowanego z promu a załoga Anakondy rozpoczęła lot w kierunku Gdyni. W czasie 29 minutowego transportu na ląd chory znajdował się pod opieką ratownika i lekarza pokładowego.

Na lotnisku w Gdyni Babich Dołach poszkodowany został przekazany zespołowi specjalistycznej karetki pogotowia. Zgodnie z informacją przekazaną przez lekarza tego zespołu, szybki transport i pomoc kardiochirurgów w gdyńskim Szpitalu Miejskim pozwoliły na uratowanie jego życia.

To była ósma w tym roku akcja ratownicza na morzu z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 566 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 299 osobom.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM:

  • st. chor. szt. pil. Waldemar Domanski (dowódca załogi);

  • kpt. pil. Artur Kasprzak (drugi pilot);

  • kpt. Mirosław Orzeszek (ratownik);

  • ppor. Tomasz Puzio (lekarz);

  • st. chor. szt. Dariusz Dudulski (technik pokładowy).

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Przez całą dobę dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza.

(Informacja prasowa)