Nocna akcja ratunkowa na Bałtyku

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

20140921_BLMW_01Dzisiaj w nocy (niedziela, 21 września) załoga śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliła pomocy kobiecie, która podczas rejsu promem doznała urazu ręki. Poszkodowana została podjęta z promu Stena Spirit znajdującego się około 40 kilometrów na północny zachód od Władysławowa i bezpiecznie przetransportowana na ląd.

Dwie minuty po godzinie 2.00 w nocy załoga śmigłowca W-3RM „Anakonda” pełniąca dyżur na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach została zaalarmowana, że pasażerka promu Stena Spirit znajdującego się około 40 kilometrów na północny – zachód od Władysławowa doznała poważnego urazu lewej ręki i wymaga natychmiastowego transportu do szpitala. Maszyna pod dowództwem kmdr ppor. pil. Adama Sołopy wystartowała do akcji ratowniczej o godzinie 2.19. Po 26 minutach lotu znajdowała się już nad promem, na pokład którego został opuszczony ratownik chor. Grzegorz Burakowski. Udzielił on poszkodowanej pierwszej pomocy i przygotował do podjęcia z jednostki do śmigłowca za pomocą noszy. O godzinie 2.55 kobieta znajdowała się już na pokładzie „Anakondy”. Dwadzieścia minut później śmigłowiec wylądował na lotnisku w Gdyni gdzie poszkodowana została przekazana obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.

Skład załogi śmigłowca W-3RM „Anakonda”

  • kmdr ppor. pil. Adam Sołopa – dowódca załogi;
  • kpt. pil. Artur Kasprzak – drugi pilot;
  • mł. chor. Mirosław Ochtera – technik;
  • chor. Grzegorz Burakowski – ratownik.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie oraz załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

To już 11 w tym roku akcja ratownicza na morzu udziałem lotników z BLMW. Zaledwie trzy dni temu załoga „Anakondy” udzieliła pomocy mężczyźnie znajdującym się na jednostce turystycznej „Admirał III”. Z przekazanych wówczas informacji wynikało, że utracił on przytomność i ma objawy padaczki.

Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 553 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 291 osobom.

kmdr ppor. Czesław Cichy

(Informacja prasowa)