Lotnicy morscy wicemistrzami procedur awaryjnych

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com
BLMW20140925_05

Foto: HTP Ostrawa

Dwie załogi 43. Bazy Lotnictwa Morskiego latające na śmigłowcu Mi-17 wystartowały w tegorocznym Symulator HIP CUP 2014 o tytuł „Mistrza Procedur Awaryjnych”. Zawody odbyły się w ubiegłą sobotę, w trakcie NATO i Czech Air Force Days w Ostrawie. Lotnicy morscy wywalczyli w nich drugą i trzecią lokatę ustępując jedynie ekipie z Flight Training Centre w Pardubicach.

Zawody odbyły się pod koniec szkolenia pierwszej tury załóg Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej latających na śmigłowcu Mi-17 na symulatorze w Helicopter Training Point w Ostrawie. Łącznie uczestniczyło w nich 8 drużyn, w tym trzy z Czech oraz pięć z Polski. Polskie załogi reprezentowane były przez lotników z jednostek w Krakowie i Gdyni (po dwie drużyny) oraz Leźnicy.

Konkurencje dla wszystkich załóg były jednakowe i obejmowały między innymi lądowanie na celność z jednym niepracującym silnikiem przy maksymalnym obciążeniu śmigłowca, lądowanie w terenie przygodnym przy jednoczesnej awarii dwóch silników czy lot na czas pomiędzy platformami wiertniczymi.

Drugie miejsce w czwartej z kolei edycji Symulator HIP CUP wywalczyła załoga w składzie kmdr ppor. pil. Wojciech Badaj, kpt. pil. Krzysztof Czajka oraz st. chor. szt. Leszek Korzeniowski. Trzecią lokatę zajęli kmdr por. pil. Waldemar Orliński, kpt. pil. Piotr Smolarek oraz kmdr ppor. Wojciech Gawan.

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

Załogi samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej systematycznie doskonalą swoje umiejętności postępowania w sytuacjach awaryjnych w locie. Do szkoleń w tym zakresie wykorzystywany jest symulator samolotu Bryza znajdujący się na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach, symulator śmigłowca W-3 w Nowym Glinniku oraz symulatory dla załóg śmigłowców Mi-17 i Mi-2 w Ostrawie i Pardubicach. Aktualnie szkolenie na symulatorze w czeskiej Ostrawie przechodzi druga tura załóg latających na śmigłowcu Mi-17.

BLMW20140925_01

Foto: Michał Nowak

(Informacja prasowa)