Rozkład wiosna/lato 2016 w Katowice Airport

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

Katowice_Airport96 tras regularnych i czarterowych do 24 państw na czterech kontynentach w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej to siatka połączeń Katowice Airport w rozkładzie wiosna/lato 2016, który zaczyna obowiązywać od niedzieli 27 marca br.

Rok 2015 był rekordowy dla Katowice Airport. W ruchu całkowitym port obsłużył 3,07 mln podróżnych, po raz pierwszy w historii przekraczając granicę 3 mln pasażerów w skali roku. Lotnisko potwierdziło swoją dominującą pozycję w segmencie obsługi połączeń wakacyjnych wśród polskich portów regionalnych, obsługując 1,06 mln osób. Wszystko wskazuje na to, że w 2016 roku zeszłoroczne wyniki zostaną pobite, a wszystko dzięki ciągłemu rozwojowi siatki połączeń.

W ruchu rozkładowym z Katowice Airport w sezonie lato 2016 będzie można polecieć na 36 trasach do 16 państw. W siatce połączeń znajdą się 3 nowości. Wizz Air, największy przewoźnik bazowy w Katowice Airport, uruchomi połączenie do Liverpoolu (pierwszy rejs 29 marca br., loty we wtorki, czwartki i soboty) oraz do Alghero na Sardynii (rejsy w każdą sobotę od 18 czerwca do 17 września br.). Z kolei Ryanair, największy przewoźnik lotniczy w Europie, od 2 maja do 24 października br., w każdy poniedziałek, będzie latał z pyrzowickiego lotniska na grecką wyspę Korfu.

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

Najwięcej tras, bo aż osiem, w letnim rozkładzie lotów regularnych z Pyrzowic, oferowanych będzie do Wielkiej Brytanii (Belfast, Birmingham, Bristol, Doncaster-Sheffield, Glasgow, Liverpoolu i na dwa londyńskie lotniska Stansted oraz Luton), pięć do Niemiec (Dortmund, Dusseldorf, Frankfurt, Frankfurt-Hahn, Kolonia-Bonn), również pięć do Włoch (Alghero, Bolonia, Mediolan-Bergamo, Rzym-Ciampino, Neapol), trzy do Norwegii (Bergen, Oslo-Torp, Stavanger), dwie do Holandii (Eindhoven i Maastricht-Aachen), po dwie do Szwecji (Malme, Sztokholm-Skavsta) i Grecji (Chania i Korfu), a po jednym kierunku do Hiszpanii (Barcelona), Irlandii (Dublin), na Cypr (Larnaka), Bułgarii (Burgas), Izraela (Tel-Awiw), Ukrainy (Kijów), Gruzji (Kutaisi) i Francji (Paryż-Beauvais) oraz jedno połączenie krajowe do Warszawy.

W ruchu czarterowym pyrzowickie lotnisko zaoferuje 60 połączeń do 17 państw, na czterech kontynentach w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Północnej. W siatce połączeń znajdą się cztery nowości: hiszpańska Almeria i wyspa Minorka, grecka wyspa Evia oraz Punta Cana na Dominikanie. Ta ostatnia będzie pierwszym, dalekodystansowym kierunkiem czarterowym obsługiwanym z polskiego portu regionalnego. Inauguracyjny, bezpośredni rejs szerokokadłubowego, 285-miejscowego Boeinga 767-300 holenderskiej linii lotniczej TUIFly z Katowice Airport na Karaiby zaplanowano na 7 lipca br.

Najbogatsza oferta wylotów wakacyjnych z Katowice Airport dotyczy Grecji dokąd będzie można się wybrać na wypoczynek do dziewiętnastu miejsc: Attyka, Chalkidiki Chania, Evia, Heaklion, Itaka, Kefalonia, Korfu, Kos, Lefkada, Limnos, Peloponez, Peloponez Południowy, Riwera Olimpijska, Rodos, Samos, Skiathos, Thassos, Zakynthos. Drugie miejsce pod względem oferowanych kierunków zajmuje Hiszpania z dwunastoma trasami, są to: Costa Blanca, Costa Brava, Costa Dorada, Fuertaventura, Gran Canaria, Ibiza, La Gomera, Lanzarote, Majorka, Malaga, Minorka i Teneryfa. Po cztery kierunki dostępne będą do Turcji Antalya, Bodrum, Dalaman i Izmir oraz Włoch Kalabria, Katania, Lamezia Terme i Olbia. Na Cypr będzie można polecieć z Pyrzowic do miejscowości Pafos, Larnaca i Ercan, podobnie na trzech kierunkach do Egiptu tj. do Hurghady, Marsa Alam i Sharm El Sheikh. Dwie trasy dostępne będą do Albanii – Saranda i Tirana, Bułgarii – Burgas i Warna, Portugalii – Faro i Madera oraz Tunezji – Djerba i Enfidha. W letnim sezonie 2016 z Katowice Airport będzie można polecieć na wakacje także do Tel Awiwu w Izraelu, Podgoricy w Czarnogórze, Dubrownika w Chorwacji, marokańskiego Agadiru, Batumi w Gruzji, Ras al-Chajma w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Punta Cana na Dominikanie.

Znaczna część połączeń czarterowych obsługiwana będzie przez linie lotnicze posiadające bazy w Katowice Airport. Mowa tutaj o polskiej linii Enter Air, która w sezonie bazować będzie sześć Boeingów 737, polskim oddziale litewskiej linii lotniczej Small Planet Airlines z dwoma sztukami Airbusów A320 oraz czeskim Travel Service z dwoma Boingami 737. Ponadto oprócz TUIFly, które obsługiwać będzie rejsy na Dominikanę, w Pyrzowicach pojawi się nowa grecka linia czarterowa. Ellinair od czerwca do października 2016 r. uruchomi rejsy w formule czarter-mix z Pyrzowic do Salonik (we wtorki) i Heraklionu (w czwartki).

Komentując tegoroczną letnią siatkę połączeń z Katowice Airport, Artur Tomasik Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA powiedział: Od 2008 roku konsekwentnie realizujemy plan rozbudowy infrastruktury Katowice Airport, jednocześnie ściśle współpracujemy z naszymi partnerami liniami lotniczymi, touroperatorami i biurami podróży. Efektem tej współpracy jest rozwijająca się z każdym sezonem siatka połączeń, wzrost liczby obsługiwanych pasażerów oraz operacji lotniczych. Aktualnie oferujemy znakomicie rozwinięte zaplecze z perspektywy funkcjonowania baz linii lotniczych m.in. dużą ilością stanowisk postojowych, znakomitą i nowoczesną infrastrukturę do obsługi technicznej statków powietrznych, także tej ciężkiej, wraz z doświadczoną kadrą inżynierów i mechaników lotniczych. Ponadto nowa droga startowa o długości 3 200 metrów umożliwia realizację z Pyrzowic bezpośrednich rejsów w najdalsze zakątki świata. Dowodem na to, że jej parametry znakomicie umożliwiają nam dalszy rozwój, jest zapowiedź uruchomienia bezpośrednich rejsów na Dominikanę. W zeszłym roku do użytku oddaliśmy terminal C, w maju zakończymy generalny remont terminalu A, dzięki czemu jeszcze bardziej poprawi się komfort oczekiwania na lot. Już teraz jesteśmy największym polskim regionalnym portem czarterowym, konsekwentnie dążymy do tego żeby stać się krajowym liderem w tym segmencie i jednym z największych lotnisk obsługujących ruch wakacyjny w regionie Europy Środkowej.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA prognozuje, że w 2016 roku obsłuży rekordowe 3,3 mln pasażerów w ruchu całkowitym, w tym około 1,2 mln w ruchu czarterowym, co także będzie najlepszym wynikiem w historii lotniska. W maju 2016 roku w Katowice Airport do użytku oddany zostanie nowy terminal cargo wraz z infrastrukturą towarzyszącą, zakończony zostanie także generalny remont terminalu pasażerskiego A. Ponadto trwać będzie inwestycja związana z przekształceniem starej drogi startowej w drogę kołowania oraz dostosowanie pola manewrowego lotniska do II kategorii operacji lotniczych. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpocznie budowę nowej wieży kontroli ruchu lotniczego, a spółka Chopin Airport Development na podstawie umowy franczyzowej z Marriott International rozpocznie budowę hotelu pod marką Moxy.

(Informacja prasowa)