Wyścigi Red Bull Air Race w Budapeszcie już w ten weekend!

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

2014-07-26 Red Bull Air Race Gdynia (20)W dniach 4-5 lipca Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race ponownie zawitają do stolicy Węgier, gdzie na jednym z najsłynniejszych powietrznych torów nad wodami Dunaju rozegra się kolejna odsłona walki o tytuł mistrza.

Od spektakularnego debiutu Red Bull Air Race nad Dunajem w samym sercu Budapesztu minęło już 12 lat. W dniach 4-5 lipca 2015 r. najszybsza seria w świecie sportów motorowych powróci do swoich korzeni. Na szczycie klasyfikacji generalnej znajduje się obecnie dwukrotny mistrz Paul Bonhomme (GBR) ex aequo z Mattem Hallem (AUS), który stawał na podium trzy razy z rzędu. Szczytową formę prezentuje także zwycięzca ostatniego przystanku w Chorwacji, mistrz z 2008 roku Hannes Arch (AUT).

Rywalizacja na półmetku ośmioodcinkowego sezonu jest naprawdę zacięta. Reprezentant Węgier Peter Besenyei, mistrz z 2003 roku, który wygrał osiem z 61 wyścigów rozegranych od stworzenia tej dyscypliny, triumfował w Budapeszcie w 2003 roku i teraz z pewnością spróbuje powtórzyć ten sukces w swoim nowym samolocie Edge 540 V3.

Bardzo się cieszę, że po pięciu latach znów wystartuję w Budapeszcie; czekają na to zarówno fani, jak i piloci. Będzie to dla mnie wyjątkowy wyścig, tym bardziej, że po raz pierwszy polecę nowym samolotem. Poprzednia maszyna (Corvus) była dziełem technologicznej sztuki, ale niestety niezbyt konkurencyjnym w wyścigach. Spodziewam się, że nowy Edge zapewni mi awans w rankingu. Jest to szybszy samolot, wprost stworzony do wyścigów. Będę ostro walczył i dam z siebie wszystko, żeby wspiąć się na szczyt podium” – wyjaśnia węgierski pilot klasy Master, Peter Besenyei.

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

Wyścig w Budapeszcie uważany jest za wyjątkowo spektakularny także ze względu na to, że samoloty manewrują tuż nad wodami Dunaju, więc tłum zebrany nad brzegami rzeki ma szansę z bliska podziwiać maszyny przelatujące z prędkością nawet 370 km/h. Początek powietrznego toru wyznacza słynny XIX-wieczny Most Łańcuchowy.

Na doping sporej liczby fanów z sąsiedniej Austrii z pewnością liczy Arch, który właśnie w Budapeszcie w 2008 roku odniósł pierwsze ze swoich 10 zwycięstw. Licznego grona kibiców z ojczyzny może się także spodziewać Czech Martin Sonka, który w Rovinj zaliczył najlepsze w karierze drugiej miejsce. Na szczycie klasyfikacji z sumą 25 punktów znajduje się Bonhomme, który wygrał wyścigi w Abu Dhabi i japońskiej Chibie, jednak w Rovinj przegrał zaledwie jednym punktem, pozwalając Hallowi (25 punktów) i Archowi (17) na nadrobienie zaległości. Wyrównana walka o koronę mistrza toczy się więc obecnie między trzema pilotami, jednak szansę na wygraną wciąż mają także aktualny mistrz Nigel Lamb z Wielkiej Brytanii (12) oraz Niemiec Matthias Dolderer (10). Ostatni wyścig w Budapeszcie w 2009 roku wygrał Amerykanin Michael Goulian. W Rovinj zajął on obiecujące czwarte miejsce, tym samym niespodziewanie stając się kolejnym pretendentem do tytułu.

W tym roku wszystko się może zdarzyć” – powiedział Arch. „Oprócz prób udowodnienia, kto jest najlepszym pilotem, liczy się także to, kto jest w stanie zaliczyć doskonały występ w dniu wyścigu głównego, kiedy ma to największe znaczenie. Każdy z nas jest w stanie polecieć naprawdę szybko. Uwielbiam wyścigi w Europie i już nie mogę się doczekać rywalizacji w Budapeszcie. To miejsce zawsze zapewnia mi silną motywację i właśnie tam odniosłem pierwsze zwycięstwo, więc jest to dla mnie wyjątkowa lokalizacja”.

W przeciwieństwie do poprzednich sezonów, kiedy o zwycięstwo walczyło zaledwie dwóch lub trzech pilotów, w tym roku aż 10 z 14 pilotów zalicza czasy kwalifikujące ich do wygranej. W gronie najlepszych i najszybszych znajdują się także Kanadyjczyk Pete McLeod, Francuz Nicolas Ivanoff i Japończyk Yoshihide Muroya.

W ramach zawodów Red Bull Air Race, które stanowią oficjalne mistrzostwa świata Międzynarodowej Federacji Lotniczej (Fédération Aéronautique Internationale, FAI), piloci pokonują powietrzny tor nisko nad ziemią, precyzyjnie manewrując pomiędzy napełnionymi powietrzem 25-metrowymi pylonami
z prędkością dochodzącą do 370 km/h i przy przeciążeniach
w granicach 10 g. 

Klasyfikacja Generalna Mistrzostw Świata: 1. Paul Bonhomme (GBR) 25 punktów, 2. Matt Hall (AUS) 25, 3. Hannes Arch (AUT) 17, 4. Nigel Lamb (GBR) 12, 5. Matthias Dolderer (GER) 10, 6. Martin Sonka (CZE) 9, 7. Pete McLeod (CAN) 9, 8. Michael Goulian (USA) 8, 9. Nicolas Ivanoff (FRA) 6, 10. Yoshihide Muroya (JPN) 4, 11. Kirby Chambliss (USA) 2, 12. Peter Besenyei (HUN) 2, 13. Juan Velarde (ESP) 0, 14. Francois Le Vot (FRA) 0.

Kalendarz wyścigów na 2015 r.

Abu Dhabi, ZEA (13-14 lutego)

Chiba, Japonia (16-17 maja)

Rovinj, Chorwacja (30-31 maja)

Budapeszt, Węgry (4-5 lipca)

Ascot, Wielka Brytania (15-16 sierpnia)

Spielberg, Austria (5-6 września)

Fort Worth, Teksas, USA (26-27 września)

Las Vegas, Nevada, USA (17-18 października) 

(Informacja prasowa)