Bonhomme wygrywa podczas debiutu Red Bull Air Race w Japonii

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

Matt Hall of Australia (L), Paul Bonhomme of Great Britain (C) and Matthias Dolderer of Germany (R) celebrate during the Award Ceremony of the second stage of the Red Bull Air Race World Championship in Chiba, Japan on May 17, 2015.W niedzielę 17 maja Paul Bonhomme wygrał pierwszy w historii Mistrzostw Świata Red Bull Air Race wyścig rozegrany w Japonii. Triumf Brytyjczyka w rywalizacji polegającej na niskich lotach przy dużych prędkościach podziwiało aż 60 tysięcy widzów.

Najszybsza seria w świecie sportów motorowych zadebiutowała w Azji Wschodniej wyścigiem na wymagającym powietrznym torze zlokalizowanym w okolicach Makuhari Beach. Na drugiej pozycji w rankingu uplasował się Australijczyk Matt Hall, a pierwszą trójkę zamknął Niemiec Matthias Dolderer. Dopingowany przez imponujący tłum rodaków reprezentant Japonii Yoshihide Muroya już w pierwszej rundzie ustanowił rekord toru i ostatecznie zajął mocne ósme miejsce.

Osiągając podczas lotów na wysokości mniej niż 25 metrów prędkości dochodzące do 370 km/h przy przeciążeniach w granicach 10 g, Bonhomme perfekcyjnie pokonał wyjątkowo trudny tor nad wodami Pacyfiku, nie zważając na zmienny wiatr szalejący nad Makuhari Beach. Ostatecznie osiągnął wynik 51,502 sekundy, wyprzedzając finiszującego tuż za nim Halla o 0,382 sekundy. Zaliczając podczas drugiego przystanku Mistrzostw Świata Red Bull Air Race 2015 siedemnaste zwycięstwo w karierze, Bonhomme umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Obecnie ma na koncie 24 punkty, a drugi w kolejce do mistrzostwa Hall zgromadził ich 18.

To naprawdę dobry początek sezonu, ale wymagał ciężkiej pracy – powiedział ociekający potem Bonhomme po tym, jak musiał dać z siebie dosłownie wszystko, aby pokonać Muroyę w Rundzie 8. Nowy format zawodów dostarcza emocji publiczności, ale nam utrudnia zadanie. Musiałem zmierzyć się z Yoshim, który w poprzedniej rundzie osiągnął najlepszy czas. To ciężka praca. Ale jesteśmy zachwyceni. Zakasaliśmy rękawy i, jak widać, opłaciło się.

W pierwszej rundzie Team Muroya 31 w imponujący sposób pokonał Martina Sonkę z Czech, ustanawiając rekordowy czas 50,779 sekundy, a następnie zawzięcie walczył o awans do finałowej czwórki. Zaliczył znakomity czas w powietrznej walce z liderem klasyfikacji Bonhomme’em w ramach Rundy 8, jednak pod koniec lotu przekroczył limit 10 g i za karę jego sesja została uznana za nieukończoną (DNF).

Wiedziałem, czego spodziewać się po rywalizacji z Paulem Bonhomme’em – powiedział Muroya. Starałem się zastosować odpowiednie taktyki. Dałem z siebie wszystko.

Był to 60. wyścig Red Bull Air Race od czasu debiutu serii w 2003 roku. Został wyjątkowo ciepło przyjęty przez publiczność zgormadzoną w japońskim mieście Chiba, w którym narodziło się lotnictwo cywilne w tym kraju. Sprzedano rekordową liczbę 120 tysięcy biletów na dwudniowe powietrzne rozgrywki.

Kolejna odsłona Red Bull Air Race będzie miała miejsce w chorwackiej miejscowości Rovinj w dnia 30-31 maja.  

Wyniki: 1. Paul Bonhomme (GBR), 2. Matt Hall (AUS), 3. Matthias Dolderer (GER), 4. Nicolas Ivanoff (FRA), 5. Nigel Lamb (GBR), 6. Michael Goulian (USA), 7. Kirby Chambliss (USA), 8. Yoshihide Muroya (JPN), 9. Juan Velarde (ESP), 10. Martin Sonka (CZE), 11. Hannes Arch (AUT), 12. Pete McLeod (CAN),
13. Peter Besenyei (HUN), 14. Francois Le Vot (FRA)

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata: 1. Bonhomme (24 punkty), 2. Hall (18), 3. Lamb (8),
4. McLeod (7), 5. Dolderer (7), 6. Ivanoff (6). 7. Arch (5), 8. Muroya (4), 9. Goulian (3), 10 Besenyei (2),
11. Chambliss (2), 12. Velarde (0), 13. Sonka (0), 14. Le Vot (0).

(Informacja prasowa)