Dni NATO Ostrawa 2016 – zapowiedź

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

Dni_Nato_03Tegoroczna edycja Dni NATO odbędzie 17 i 18 września w czeskiej Ostrawie. Jak zwykle przyciągnie ona rzesze fanów lotnictwa z całej Europy. Pokazy są bardzo popularne wśród polskich miłośników awiacji, którzy co roku w drugiej połowie września w kalendarzu zaznaczają sobie termin Dni NATO.

Państwem partnerskim tegorocznej, 16 edycji Dni NATO jest Republika Federalna Niemiec. Lista atrakcji, które ujrzymy w Ostrawie z ramienia niemieckich sił powietrznych nie została jeszcze opublikowana , lecz spodziewać się można dużej obsady wystawy statycznej w postaci Airbusa A400M, Airbusa A310 MRTT czy myśliwców Typhoon i Tornado. Luftwaffe nie wystawia zwykle reprezentacji do pokazów dynamicznych jednak przez fakt bycia partnerem imprezy może zrobić wyjątek. Ponad to podczas Dni NATO w Ostrawie zaprezentowany zostanie sprzęt Bundeswehry w postaci czołgów, transporterów opancerzonych itp.

Gośćmi z Włoch będzie znany na całym świecie zespół akrobacyjny Frecce Tricolor latający w formacji dziesięciu samolotów MB-339 oraz Eurofighter Typhoon, który także zaprezentuje się w pokazie dynamicznym. Typhoona w locie zobaczymy również w brawach Austrii. Kolejnym zespołem akrobacyjnym, który zobaczymy nad ostrawskim lotniskiem będzie szwajcarski Patrouille Suisse. Wraz z zespołem ze Szwajcarii oddelegowany do pokazu dynamicznego został myśliwiec F-18. Oprócz tego w powietrzy zobaczymy również belgijskiego oraz greckiego F-16 a także słowackiego MiGa 29.

Na wystawie statycznej, największym do tej pory zapowiedzianym samolotem jest norweski P-3C Orion. Norwegowie już w zeszłym roku zapowiedzieli udział Oriona w pokazach w Ostrawie lecz z przyczyn operacyjnych odwołali jego udział. Na ziemi ponad to zobaczymy litewskiego Spartana, brytyjskiego KingAira czy słoweńskiego PC-9M.

Udział polski w pokazach nie został jeszcze ogłoszony, lecz wzorem udziału w poprzednich latach Polska na pewno również wyślę godną reprezentacje na tegoroczną edycję Dni NATO.

Dni NATO odbędą się na lotnisku Ostrava-Mosnov niedaleko czeskiej Ostrawy. Wstęp na pokazy jest wolny.

Do zobaczenia w Ostrawie!

Dni_Nato_04

(Marcin Sikorzak)