Drugie zwycięstwo z rzędu – Hannes Arch zdobywa Budapeszt w Red Bull Air Race!

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

Red Bull Air Race 2015_Budapest_02_fot.Balasz Gardi Red Bull Content PoolAustriak Hannes Arch we wspaniałym stylu wygrał w niedzielę czwarty przystanek Mistrzostw Świata Red Bull Air Race rozegrany w samym sercu Budapesztu, pokonując nie tylko lidera klasyfikacji generalnej Paula Bonhomme’a, ale także nieznośny upał. Dzięki drugiemu zwycięstwu z rzędu Arch wskoczył na drugie miejsce w rankingu najszybszej serii w świecie sportów motorowych i na półmetku ośmioodcinkowych mistrzostw ma na koncie łącznie 29 punktów.

Na drugim stopniu podium stanął Bonhomme, któremu suma 34 punktów wciąż gwarantuje prowadzenie w klasyfikacji. Jego wynik był zaledwie 0,207 sekundy gorszy od zwycięskiego rezultatu Archa, który pokonał zapierający dech w piersiach tor nad wodami Dunaju, zlokalizowany tuż przed budynkiem węgierskiego parlamentu, w 59,350 sekundy. Trzeci w wyścigu był Czech Martin Sonka. Była to już szósta odsłona Red Bull Air Race w Budapeszcie, mieście uważanym za jedną z najbardziej spektakularnych lokalizacji na mapie serii, gdzie piloci rozpoczynają rywalizację przelatując pod słynnym Mostem Łańcuchowym.


W sesjach treningowych Arch zmagał się z pewnymi problemami, a podczas sobotnich kwalifikacji zajął dopiero trzecie miejsce, jednak w pierwszych dwóch rundach eliminacyjnych był po prostu niepokonany i z łatwością awansował do Rundy 14 i Rundy 8. Prawdziwym testem lotniczych umiejętności okazała się emocjonująca runda finałowa, w której zmierzył się z Bonhomme’em, Sonką i Petem McLeodem z Kanady, który ostatecznie uplasował się na czwartej pozycji. Mimo temperatury sięgającej powyżej 30 stopni, Arch zdołał zachować zimną krew i zaliczył najlepszy występ tego tygodnia.

Na daną chwilę lepiej już być nie może” – powiedział rozpromieniony Arch, który w 2008 roku właśnie w Budapeszcie zaliczył swoje pierwsze zwycięstwo w karierze i rozpoczął wspinaczkę na szczyt klasyfikacji w tamtym sezonie. „Kluczem do sukcesu jest pełna koncentracja wysiłków w odpowiednim czasie. Nie ma znaczenia, czy dam z siebie wszystko w kwalifikacjach lub sesjach treningowych. Byłem przekonany, że pójdę na całość, kiedy przyjdzie na to czas”.

Reprezentant Węgier Peter Besenyei, mistrz z 2003 roku, wywalczył za sterami nowego samolotu Edge 540 V3 siódme miejsce, czym wzbudził zachwyt tłumu rodaków kibicujących mu z brzegów majestatycznego Dunaju. Australijczyk Matt Hall przegrał z Sonką w Rundzie 8 i ostatecznie zajął rozczarowujące piąte miejsce, choć wcześniej wygrał kwalifikacje i zaliczył najszybsze czasy we wszystkich trzech sesjach treningowych.

W ramach zawodów Red Bull Air Race, które stanowią oficjalne mistrzostwa świata Międzynarodowej Federacji Lotniczej (Fédération Aéronautique Internationale, FAI), piloci pokonują powietrzny tor nisko nad ziemią, precyzyjnie manewrując pomiędzy napełnionymi powietrzem 25-metrowymi pylonami z prędkością dochodzącą do 370 km/h i przy przeciążeniach w granicach 10 g.

Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race przenoszą się teraz do Ascot (UK), gdzie w dniach 15-16 sierpnia odbędzie się kolejny przystanek serii. W zeszłym roku zwyciężył tam Bonhomme, który i tym razem spróbuje zdeklasować rywali na własnym terenie i tym samym utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wyniki Red Bull Air Race w Budapeszcie: 1. Hannes Arch (AUT), 2. Paul Bonhomme (GBR), 3. Martin Sonka (CZE), 4. Pete McLeod (CAN), 5. Matt Hall (AUS), 6. Peter Besenyei (HUN), 7. Matthias Dolderer (GER), 8. Nigel Lamb (GBR), 9. Yoshihide Muroya (JPN), 10. Kirby Chambliss (USA), 11. Michael Goulian (USA), 12. Francois Le Vot (FRA), 13. Juan Velarde (ESP), 14. Nicolas Ivanoff (FRA).

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

Klasyfikacja Generalna Mistrzostw Świata: 1. Bonhomme 34 punkty, 2. Arch 29, 3. Hall 29, 4. Sonka 16, 5. McLeod 14, 6. Lamb 13, 7. Dolderer 13, 8. Goulian 8, 9. Ivanoff 6, 10. Besenyei, 11. Muroya 4, 12. Chambliss 2, 13. Velarde, 14. Le Vot

Kalendarz wyścigów na 2015 r.

Abu Dhabi, ZEA (13-14 lutego)

Chiba, Japonia (16-17 maja)

Rovinj, Chorwacja (30-31 maja)

Budapeszt, Węgry (4-5 lipca)

Ascot, Wielka Brytania (15-16 sierpnia)

Spielberg, Austria (5-6 września)

Fort Worth, Teksas, USA (26-27 września)

Las Vegas, Nevada, USA (17-18 października) 

(Informacja prasowa)