Francuz Nicolas Ivanoff wygrywa inauguracyjny przystanek Red Bull Air Race

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

Red Bull Air Race 2016_Abu Dhabi_fot. Joerg Mitter_Red Bull Content Pool_00455Pierwszy wyścig Mistrzostw Świata Red Bull Air Race 2016, który odbył się dzisiaj (12 marca) w Abu Dhabi, przyniósł spore zaskoczenie: faworyt Matt Hall ukończył rywalizację dopiero na dziewiątej pozycji, a zawodnik z końca rankingu sięgnął po pierwsze w karierze zwycięstwo. Nie mniej przewrotny był występ Łukasza Czepieli, który rozgromił przeciwników wygrywając kwalifikacje klasy Challenger. Niestety w wyścigu głównym Polak zajął dopiero piąte miejsce. Tegoroczna rywalizacja będzie najbardziej zaciętą walką o tytuł mistrza w historii tego sportu.

Inauguracyjny przystanek tegorocznego sezonu Mistrzostw Świata Red Bull Air Race rozegrany w sobotę w upalnym Abu Dhabi przerósł najśmielsze oczekiwania żądnych emocji fanów. Zwycięzcą rywalizacji, która była wyjątkowo zacięta i pełna niespodziewanych zwrotów akcji, okazał się Francuz Nicolas Ivanoff.

Czas uzyskany przez Ivanoffa (58,550) był zaledwie o dziesiętną sekundy lepszy od czasu Niemca Matthiasa Dolderera (58,660), jednak to wystarczyło, aby reprezentant Francji wysunął się na prowadzenie w walce o tytuł mistrza, która już teraz zapowiada się naprawdę emocjonująco. Pierwszą trójkę zamknął rodak zwycięzcy François Le Vot. Choć jest to dopiero jego drugi sezon i do tej pory był sklasyfikowany na 14. pozycji, osiągnął imponujący czas 1:02.28, który zapewnił mu pierwsze w karierze podium.

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

Łukasz Czepiela rewelacyjnie poleciał w kwalifikacjach Challenger Cup, konkursu rozgrywanego w ramach Mistrzostw Świata, zajmując pierwsze miejsce. Niestety w dzisiejszym wyścigu głównym nie poszło już tak łatwo. Niestety dzisiaj nie wziąłem poprawki na o wiele wyższe niż wczoraj temperatury, w których samolot słabiej lata i szybciej się przeciąga. Takie przeciągnięcie, utrata siły nośnej na skrzydle spowodowało, że straciłem 20 węzłów prędkości, czyli 36 km/h, no i uzyskałem dwie sekundy gorszy wynik. Takie przeciągnięcie potrafi zrujnować dzień, no ale jest to dobra lekcja i lecimy dalej do Chiba!” – powiedział Czepiela.

Mistrz świata z 2015 roku Paul Bonhomme przeszedł na sportową emeryturę, więc szanse pozostałych pilotów na zdobycie korony mistrza najszybszej serii w świecie podniebnych sportów motorowych wzrosły i każdy ma chrapkę na zwycięstwo. Podczas pierwszego starcia nie brakowało zaskakujących obrotów sytuacji: Australijczyk Matt Hall, który był uznawany za numer jeden po ubiegłorocznej drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej, uderzył w pylon i został wyeliminowany już w pierwszej rundzie, co przydarzyło mu się trzeci raz w karierze. Kolejny z faworytów, mistrz świata z 2008 roku Hannes Arch, również zafundował fanom niemiłą niespodziankę. Choć w początkowych rundach zaliczył wprost genialne występy, został zdyskwalifikowany w rundzie Final 4 za przekroczenie linii bezpieczeństwa i w rezultacie nie uzyskał żadnych punktów.

Triumf podczas inauguracyjnego przystanku sezonu zapewnił Ivanoffowi pozycję lidera klasyfikacji, jednak to dopiero początek, ponieważ w ramach Mistrzostw Świata odbędzie się jeszcze siedem wyścigów w sześciu krajach. „Proponuję zakończyć sezon już teraz” – żartował pilot Team Hamilton. „Prawdę mówiąc, ciężko pracowaliśmy na ten sukces, więc nie byłem zbytnio zestresowany przed wyścigiem – ale wiedziałem, że musimy być ostrożni. Bardzo się cieszę, że uszczęśliwiłem swój zespół i fanów”.

Wyniki wyścigu Red Bull Air Race w Abu Dhabi

Klasa Master: 1. Nicolas Ivanoff (FRA), 2. Matthias Dolderer (GER), 3. François Le Vot (FRA),
4. Hannes Arch (AUT), 5. Kirby Chambliss (USA), 6. Michael Goulian (USA), 7. Pete McLeod (CAN),
8. Yoshihide Muroya (JPN), 9. Matt Hall (AUS), 10. Juan Velarde (ESP), 11. Nigel Lamb (GBR), 12.
Peter Podlunšek (SLO), 13. Petr Kopfstein (CZE) , 14. Martin Šonka (CZE)

Klasa Challenger: 1. Daniel Ryfa (SWE), 2. Kevin Coleman (USA), 3. Florian Bergér (GER), 4. Ben Murphy (GBR), 5. Luke Czepiela (POL), 6. Francis Barros (BRA), 7. Cristian Bolton (CHI), 8. Mélanie Astles (FRA)

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata: 1. Nicolas Ivanoff (FRA) 15 punktów, 2. Matthias Dolderer (GER) 12 pkt, 3. François Le Vot (FRA) 9 pkt, 4. Kirby Chambliss (USA) 6 pkt, 5. Michael Goulian (USA) 5 pkt, 6. Pete McLeod (CAN) 4 pkt, 7. Yoshihide Muroya (JPN) 3 pkt, 8. Matt Hall (AUS) 2 pkt, 9. Juan Velarde (ESP) 1 pkt, 10. Hannes Arch (AUT), 11. Nigel Lamb (GBR), 12. Peter Podlunšek (SLO), 13. Petr Kopfstein (CZE), 14. Martin Šonka (CZE)

(Informacja prasowa)