Red Bull Air Race 2014 Gdynia – podsumowanie i galeria zdjęć

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

2014-07-26 Red Bull Air Race Gdynia Statek (38)W miniony weekend w Gdyni po raz pierwszy w Polsce odbyła się impreza z cyklu Red Bull Air Race. Były to czwarte zawody w tegorocznej edycji Mistrzostw Świata. Zwycięzcą został Austriak Hannes Arch, a pozostałe miejsca na podium zajęli kolejno Brytyjczyk Nigel Lamb oraz Hall Matt z Australii.

Co można napisać o samej imprezie?

Zdecydowanie była  to największa impreza lotnicza w tym roku w Polsce z udziałem bardzo dużej ilości zagranicznych gwiazd. Trudno określić dokładną ilość osób, które oglądały te zawody, lecz mówi się o 700 tysiącach widzów przez cały weekend. Dodatkiem do samych wyścigów były pokazy lotnicze Grupy Breitling Jet Team, która zaprezentowała się w 7 samolotów typu L-39 Albatros oraz efektowne przeloty z majestatycznie wyglądającymi zakrętami samolotu Douglas DC-3 również w malowaniu Breitlinga. Wisienką na torcie miały być dwa przeloty najnowszego samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT Boenga 787 Dreamliner. W niedzielne popołudnie samolot zaprezentował się punktualnie o godzinie 14:00. Przelot w konfiguracji do lądowania mógł zrobić na wszystkich ogromne wrażenie. Same wyścigi mogły się nieco dłużyć, gdyż były to dziesiątki bardzo podobnych przelotów, ale przecież o to w tym chodzi.

Tanie bilety lotnicze kupicie na tripsta.pl

Sama organizacja stała na wysokim poziomie, choć na pewno znalazłoby się kilka niedociągnięć. Dla akredytowanych fotografów przygotowano stoisko z wypożyczalnią sprzętu głownie firmy Canon i mniejszym stopniu Nikon. Za to stoisko odpowiadała firma FotoForma.pl. Wszystko szło szybko i sprawnie, chyba że ktoś wchodził bez kolejki, a i takich osób niestety nie brakowało. Sam sprzęt oferowany przez FotoFormę był najwyższej jakości, więc nie było powodów do narzekania. Również dla akredytowanych fotografów przygotowano „statek medialny”, z którego miała być możliwość zrobienia całej masy bardzo dobrych zdjęć, ale tu rzeczywistość była nieco brutalna, gdyż policja wodna nie pozwoliła nam dopłynąć w obiecane miejsce. Trudno. Lepsze zdjęcia można było wykonać więc z lądu – było zdecydowanie bliżej do samolotów. Na nadmorskim bulwarze sprzedawano gadżety marki Red Bull. Niektórzy szczęśliwcy mogli zostać obdarowani przez markę Mini ich firmowym frisbee. Dodatkowo było także stoisko Polskich Linii Lotniczych LOT, gdzie można było wziąć udział w licznych konkursach. Na plaży zaprezentował swoje umiejętności motoryzacyjne Adam Małysz. Wieczorami odbywały się koncerty gwiazd. Na miejscu pojawiła się m.in. Monika Brodka. W Gdyni podczas wyścigów samolotowych były inne imprezy towarzyszące – każdy więc mógł znaleźć coś dla siebie. Dużym zainteresowaniem cieszyło się np. zwiedzanie Daru Pomorza czy też ORP Błyskawica. Centrum Nauki EXPERYMENT, które jest wyśmienitym miejscem dla dzieci i dorosłych cieszyło się rownież niemałym zainteresowaniem.

Red Bull Air Race 2014 Gdynia na pewno na długo zapadnie w mojej pamięci. Życzyłbym sobie i Wszystkim fanom lotnictwa o powrót tej imprezy w najbliższych latach do Polski, lecz tym razem w innej lokalizacji…

Zapraszam wszystkich do obejrzenia galerii zdjęć.

Piątek, 25.07.2014

Sobota, 26.07.2014

Niedziela, 27.07.2014

Filmy aviatv.pl

 Filmowe podsumowanie całej imprezy – gorąco polecam!

(Paweł Jakubowski)