Emirates ląduje w Chorwacji

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

Pierwszy Boeing 777-300ER linii Emirates wylądował 1 czerwca w Zagrzebiu, gdzie powitała go kanonada z armatek wodnych i chorwacki zespół tańca ludowego. Na pokładzie maszyny lecącej z Dubaju znajdowało się ponad 350 osób.

Wśród pasażerów rejsu EK129 znaleźli się wiceprezes i dyrektor handlowy Emirates – Thierry Antinori, wiceprezes Commercial Operations Emirates na Europę i Federację Rosyjską – Thierry Aucoc, minister turystyki Chorwacji – Gari Cappelli, Jego Ekscelencja ambasador ZEA w Chorwacji – Ali Al Ahmed oraz delegacja partnerów i przedsiębiorców z Dubaju, Hongkongu, Indii i Chin.

Samolot przewiózł pasażerów z ponad 16 krajów znajdujących się w siatce połączeń Emirates, m.in. Tajwanu, Australii, Indii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Korei, Chin, Japonii, Singapuru i RPA, co świadczy o dużym zainteresowaniu nową trasą i wygodzie podróży do Zagrzebia.

Załogę inauguracyjnego lotu tworzyli kapitan Rashid Al Ismaili ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i urodzony w Chorwacji pierwszy oficer Marin Zdrilic. Linie Emirates zatrudniają ponad 250 Chorwatów, wśród nich pilotów, personel pokładowy i pracowników biura biletowego w hotelu Westin w Zagrzebiu.

>>> Kup bilet w promocji na stronie Emirates

Po wylądowaniu w porcie lotniczym im. Franja Tuđmana w Zagrzebiu delegację powitał Jacques Feron, prezes MZLZ d.d. (spółki zarządzającej lotniskiem), oraz wysocy rangą przedstawiciele zarządu lotniska i władz lokalnych.

W nowym terminalu lotniska odbyło się ceremonia powitalna, a następnie konferencja prasowa, uroczysta wymiana prezentów i krojenie tortu. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, ministrowie, goście VIP, zarząd lotniska, partnerzy handlowi i przedstawiciele mediów zostali oprowadzeni po wnętrzu samolotu Boeing 777-300ER w barwach Emirates. Podczas zwiedzania goście mieli okazję zobaczyć innowacyjne udogodnienia pokładowe zapewniane pasażerom przez przewoźnika we wszystkich trzech kabinach, w tym charakterystyczne pomieszczenia prywatne w klasie pierwszej, która w tej chwili jest jedyną tego rodzaju ofertą wśród połączeń międzynarodowych do Zagrzebia.

To dla nas bardzo ważny moment, ponieważ wprowadzamy codzienne loty do Chorwacji i tym samym potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz rozwoju handlu i turystyki między Dubajem a tym państwem. Odkąd rozpoczęliśmy działalność w tym kraju w 2003 roku, współpracowaliśmy z naszymi partnerami handlowymi i turystycznymi, aby zrealizować nasz cel. Chcielibyśmy podziękować im, a także w szczególności Ministerstwu Turystyki i władzom portu lotniczego im. Franja Tuđmana za pomoc w przygotowaniach do wprowadzenia naszego codziennego połączenia i dzisiejszą uroczystość – powiedział Thierry Antinori, wiceprezes i dyrektor handlowy Emirates. –  Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach i latach będziemy rozwijać naszą udaną współpracę – dodał.

Mam ogromny zaszczyt powitać linie Emirates w Zagrzebiu w imieniu rządu i Ministerstwa Turystyki Republiki Chorwacji. Wierzymy, że codzienne bezpośrednie połączenie Dubaj-Zagrzeb przyniesie naszemu krajowi wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwi znaczący rozwój stosunków handlowych między naszymi państwami i w szczególnie pozytywny sposób wpłynie na turystykę. Codzienne loty Emirates nie tylko uczynią z Chorwacji okno na Bliski Wschód – najlepiej prosperującą część świata pod względem rozwoju przemysłowego – w Europie Południowo-Wschodniej, ale ułatwią połączenie z wieloma innymi krajami, takimi jak Chiny, Indie, Australia, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Japonia czy Tajwan – stwierdził minister turystyki Chorwacji Gari Cappelli, dodając, że całoroczne loty pozwolą wydłużyć sezon turystyczny.

Nowe codzienne połączenie zapewni dostęp do ponad 80 kierunków znajdujących się w światowej siatce połączeń Emirates podróżującym z Chorwacji lub do Chorwacji. Z Szanghaju, Pekinu, Bangkoku i Kuala Lumpur czy Sydney i Melbourne można dolecieć z zaledwie jedną przesiadką w światowej klasy porcie Emirates w Dubaju.

Jesteśmy niezmiernie dumni z faktu, że jedna z największych linii lotniczych na świecie, Emirates, wybrała Zagrzeb na swój nowy kierunek w tej części Europy, co nabiera jeszcze większego znaczenia, jeśli uwzględnimy, że właśnie otworzyliśmy nowy terminal pasażerski, który oferuje najwyższy poziom obsługi wszystkich pasażerów i stanowi uzupełnienie doskonałych usług Emirates – stwierdził Jacques Feron, prezes MZLZ d.d., spółki-koncesjonariusza portu lotniczego im. Franja Tuđmana.

Połączenie jest realizowane przez samolot Boeing 777-300ER Emirates w konfiguracji trzyklasowej, który oferuje osiem prywatnych kabin w klasie pierwszej wyposażonych w automatyczne drzwi przesuwne zapewniające prywatność, podręczny barek i rozkładane do pozycji leżącej fotele, 42 rozkładane do pozycji leżącej fotele w klasie biznes oraz 310 szerokich foteli w klasie ekonomicznej.

Podobnie jak na wszystkich trasach obsługiwanych przez Emirates, pasażerom podróżującym do Zagrzebia przysługiwać będą wysokie limity bagażu – do 35kg w klasie ekonomicznej, 40 kg w klasie biznes i 50 kg w klasie pierwszej.

Na pokładzie na podróżujących czeka system rozrywki pokładowej ice Digital Widescreen oferujący ponad 2 500 kanałów audio i wideo w trybie na żądanie, m.in. z najnowszymi filmami, programami telewizyjnymi, muzyką, audiobookami i grami. Pasażerowie mogą liczyć także na słynną obsługę wielonarodowego personelu pokładowego Emirates, a także wykwintne posiłki inspirowane regionalnymi potrawami i napoje w cenie biletu.

Inauguracyjny lot EK129 do Zagrzebia wyruszył z Dubaju o 8:15, lądując na miejscu o 12:20. Następnie samolot wyleciał z Zagrzebia o 15:35, lądując w Dubaju o 23:05.

(Informacja prasowa)