Lotnisko Chopina partnerem festiwalu „Chopin i jego Europa”

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

Chopin i jego Europa17 dni festiwalowych i ponad 30 koncertów, w tym kilka w historycznym brzmieniu z XIX wieku – w Warszawie rusza 10. Festiwal Chopin i jego Europa. Wśród wykonawców m.in. Martha Argerich, Dang Thai Son, Janusz Olejniczak, Tomasz Stańko, Sinfonia Varsovia. Lotnisko Chopina jest oficjalnym partnerem tego wydarzenia.

Jubileuszowa edycja Festiwalu odbędzie pod hasłem „Od Chopina i Griega do Panufnika”. W związku z tym w trakcie sierpniowych koncertów zostanie wykonane szesnaście utworów Andrzeja Panufnika, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku. Zabrzmią m.in. I, II i III Kwartet smyczkowy w interpretacji Apollon Musagète Quartet (28.08) oraz Koncert skrzypcowy w wykonaniu Aleksandry Kuls i Sinfonii Varsovii pod batutą Jerzego Maksymiuka.

Bilety lotnicze w promocji „Szalona Środa” kupicie na tripsta.pl.

Kolejnym motywem będzie muzyka norweska. Oprócz utworów „Chopina Północy” – Edwarda Griega – zabrzmią kompozycje Thomasa Tellefsena i Arne Nordheima. Usłyszymy pierwsze w Polsce wykonanie na instrumentach z epoki Koncertu fortepianowego a-moll Griega (29 sierpnia). Przy fortepianie historycznym zasiądzie Alexey Zuev, a muzykowi towarzyszyć będzie Orkiestra XVIII Wieku pod batutą Fransa Brüggena.

Organizatorzy Festiwalu przygotowali także wyjątkowe wydarzenia dla miłośników muzyki wokalnej. Już 20 sierpnia o godz. 17 usłyszymy Hanę Blažikovą znaną publiczności z poprzedniej edycji Festiwalu. W jej interpretacji zabrzmią m.in. Pieśni Chopina i Liederkreis op. 39 Schumanna. Z kolei w trakcie wieczornego koncertu (godz. 20), poświęconemu włoskiemu bel canto, Raffaella Milanesi (sopran) zaśpiewa arie z oper Rossiniego, Donizettiego i Belliniego. Podczas przedostatniego festiwalowego wieczoru po raz pierwszy w Polsce na instrumentach z epoki zostanie wykonana opera Così fan tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta w wersji półscenicznej.

– Ideą Festiwalu jest prezentacja dzieł Chopina na tle muzyki innych kompozytorów jego czasów, przybliżenie źródeł Chopinowskiego stylu, a także pokazanie, jak jego twórczość oddziaływała na następne generacje twórców, począwszy od romantyków, a skończywszy na współczesnych artystach – wyjaśnia Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny.

Łącznie w ciągu 17 festiwalowych dni odbędzie się ponad 30 koncertów. Wystąpią ulubieńcy festiwalowej publiczności: Maria João Pires, Martha Argerich, Dang Thai Son, Jan Lisiecki, a ponadto Andreas Staier, Peter Jablonski, Alexey Zuev, Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Tomasz Stańko, Soyoung Yoon, Nelson Goerner, Yulianna Avdeeva, Marcin Zdunik, Andrzej Bauer i inni. Usłyszymy Sinfonię Varsovię, orkiestrę kameralną Aukso, specjalizujące się w wykonawstwie historycznym zespoły: Concerto Köln, Collegium 1704, oraz zaprzyjaźnioną z Festiwalem od jego początków legendarną już Orkiestrę XVIII Wieku Fransa Brüggena.

– Festiwal „Chopin i jego Europa” to wydarzenie wyjątkowe, nie tylko w skali kraju. Wiem, że specjalnie z tej okazji do Warszawy przybywają melomani z całego świata. Cieszymy się, że możemy witać ich na Lotnisku Chopina i towarzyszyć im w trakcie tego niezwykłego wydarzenia. Zachęcamy do udziału w festiwalowych koncertach wszystkich pasażerów – mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

Tanich noclegów szukacie na Otel.com oraz hotels.com.

Szczegółowe informację na temat Festiwalu dostępne są na stronie internetowej: www.chopin.nifc.pl/festival. Zakup biletów jest możliwy za pośrednictwem strony www.bilety.nifc.pl oraz w Kasach Muzeum Fryderyka Chopina

Chopin

(Informacja prasowa)