Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race 2015 w Abu Dhabi – relacja

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

Red Bull Air Race_Abu Dabi_fot. Predrag Vuckovic_Red Bull Content PoolRozgrywany 13-14 lutego przystanek w Abu Dhabi zainaugurował Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race. Po raz drugi z rzędu zawody otwierające serię wygrał Paul Bonhomme. O jego zwycięstwie zadecydowało 0,8 sekundy, o które Brytyjczyk był szybszy od Australijczyka Matta Halla.

Zwycięstwo Bonhomma nie było z góry przesądzone. Hall przez cały weekend notował coraz lepsze wyniki. W finale wyścigu głównego w sobotę zaliczył imponujący przelot z czasem 57,871 sekund. Były mistrz świata Bonhomme zdołał opanować emocje i postawił wszystko na jedną kartę. Poleciał bezbłędnie i osiągnął niesamowity czas 57,787 sekund – o niecałą 0,1 sekundy lepszy od rezultatu rywala!

Cieszę się, że zająłem miejsce na podium, ale to trochę frustrujące, że o włos minąłem się ze zwycięstwem. To było tylko osiem setnych sekundy! Różnica była równa długości samolotu.” – komentował zdobywca drugiego miejsca.

MXS-r Halla został wyposażony w nowe „winglety” (końcówki skrzydeł), podobne do tych w samolocie mistrza świata Nigela Lamba. W finale dobrze spisał się także Kanadyjczyk Pete McLeod. Zajął trzecie miejsce, a z podium, na czwartą lokatę zepchnął Hannesa Archa. Austriak otrzymał dwusekundową karę za przechył, niedozwolony w bramce powietrznej pomiędzy pylonami.

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

W pierwszych w nowym sezonie zawodach Challenger Cup – mających na celu umożliwienie utalentowanym pilotom dostosowanie się do rywalizacji na podniebnym torze i wypracowanie nieograniczonej superlicencji uprawniającej do startów w klasie Master – zwyciężył Cristian Bolton z Chile. Na podium dołączyli do niego Petr Kopfstein z Czech i Mikael Brageot z Francji. Drugi przystanek Mistrzostw Świata Red Bull Air Race już 16 maja w japońskiej miejscowości Chiba.

Kalendarz wyścigów na 2015 r.:

  1. Abu Dhabi, ZEA (13/14 lutego)

  2. Chiba, Japonia (16/17 maja)
  3. Soczi, Rosja (30 /31 maja)
  4. Budapeszt, Węgry (4/5 lipca)
  5. Ascot, Wielka Brytania (15/16 sierpnia)
  6. Spielberg, Austria (5/6 września)
  7. Fort Worth, Texas, USA (26/27 września)
  8. Las Vegas, Nevada, USA (17/18 października)

(Informacja prasowa, foto: Red Bull Air Race)