Pierwszy Boeing 737-800 dla Polskich Sił Powietrznych już w Polsce!

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

Dziś, 15 listopada na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował pierwszy samolot Boeing 737-800 dla Polskich Sił Powietrznych. Samolot wejdzie na wyposażenie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. B738 będzie służył do transportu powietrznego najważniejszych osób w państwie

Pierwszy „średni” samolot do transportu powietrznego najważniejszych osób w państwie dla Polskich Sił Powietrznych wylądował dziś o godzinie 09:50 na warszawskim lotnisku. Samolot nazwany został imieniem marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tego powodu na jednej ze stron statecznika naklejono portret marszałka. Z drugiej strony statecznika natomiast uhonorowano ojców naszej niepodległości. Matką chrzestną Boeinga została polska pięcioboistka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich z 2016 roku st. szer. Oktawia Nowacka.

Samolot dostarczony został na podstawie zawartej umowy między Inspektoratem Uzbrojenia MON a amerykańskim koncernem Boeing, która podpisana została w Warszawie na początku tego roku. Umowa na dostawę trzech samolotów średniej wielkości B737-800 warta jest około 523 mln dolarów (około 2 mld zł) netto. Początkowo według umowy samolot miał być używany, lecz w skutku udanych negocjacji udało się renegocjować umowę i pozyskać nieużywaną maszynę, która wstępnie miała być dostarczona innemu operatorowi. Pozostałe dwa samoloty w bogatszej wersji wyposażenia kabiny (Boeing BBJ2) mają zostać dostarczone Polskim siło Powietrznym do połowy września i połowy listopada 2020 roku.

W czerwcu i lipcu tego roku do Polski przybyły dwa amerykańskie samoloty dyspozycyjne Gulfstream G550, które zakupione zostały na podstawie równolegle prowadzonego przetargu na „małe” samoloty. Para G550 również służyć będzie do przewozu powietrznego najważniejszych osób w państwie.

Wszystkie wyżej wymienione samoloty będą na wyposażeniu 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, której głównym zadaniem jest transport najważniejszych osób w państwie. 1.BLTr oprócz samolotów B737 i G550 dysponuję również śmigłowcami W-3 Sokół i Mi-8.

foto/tekst: M.Sikorzak

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl