Światowe Igrzyska Lotnicze w Dubaju

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

FAI WAG 201525 najlepszych polskich pilotów sportowych wystąpi w Światowych Igrzyskach Lotniczych FAI w Dubaju. Skład reprezentacji zatwierdził Zarząd Aeroklubu Polskiego. Zawody odbędą się w okresie od 1 – 12 grudnia w 2015 roku. Jest to jedyne w skali świata wydarzenie sportowe, w którym można podziwiać kilka dyscyplin sportu lotniczego w jednym miejscu i jednym czasie. W tym roku pojawią się nowe konkurencje.

Co cztery lata najlepszych sportowców świata w sportach lotniczych łączy wielkie wydarzenie międzynarodowe – Światowe Igrzyska Lotnicze FAI. W tym roku zostaną one rozegrane w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Dubaju. Zawody odbędą się w okresie od 1 – 12 grudnia 2015 roku i zostaną zorganizowane przez tamtejszą federację sportu lotniczego.

Światowe Igrzyska FAI w Dubaju to absolutnie wyjątkowa szansa, aby pokazać, jak ekscytujące, ciekawe i piękne są sporty lotnicze. Dlatego zależy nam, aby móc zaprezentować jak najwięcej dyscyplin. Zawody odbędzie się w jednym z największych na świecie najbardziej ekscytujących miast. Łącząc wszystkie wydarzenia będzie również kluczem do sukcesu – pracujemy nad programem, gdzie ludzie zainteresowani będą przechowywane przez cały dzień każdego dnia. W sumie, jest to ekscytujące wyzwanie – powiedział Markus Haggeney Dyrektor FAI ds. Sportu i Marketingu.

Światowe Igrzyska Lotnicze są wiodącym wydarzeniem międzynarodowym. Podczas imprezy będzie można podziwiać najlepszych sportowców sportów lotniczych na świecie w różnych dyscyplinach lotniczych. W tym gronie nie zabraknie oczywiście najlepszych pilotów z Polski.

Skład reprezentacji Polski

Tegoroczne zawody w Dubaju będą największym wydarzeniem lotniczym w historii. Ponad 1000 zawodników, załóg i osobistości, w tym 25 zawodników z Polski zgłosiło swój udział w tym wiodącym lotniczym wydarzeniu. Oto lista zawodników oraz konkurencji, w których polscy zawodnicy będą reprezentować nasz kraj:

DYSCYPLINA

ZAWODNIK
Szybowce (wyścigi równoległe) Sebastian KAWA
Samoloty (Air Navigation Race) Bolesław RADOMSKI
Samoloty (Air Navigation Race) Dariusz LECHOWSKI
Akrobacja samolotowa Artur KIELAK
Akrobacja szybowcowa Maciej POSPIESZYNSKI
Motolotnie Przemysław JURKIEWICZ
Motolotnie Romuald RUKS
Wiatrakowce Alojzy DERNBACH
Motoparalotnie Marcin BERNAT
Motoparalotnie Piotr FICEK
Motoparalotnie Kamil MAÑKOWSKI
Sterowce Wojciech BAMBERSKI
Balony Witold FILUS
Modelarstwo F3P Piotr Kowalski
Śmigłowce Marcin SZAMBORSKI
Śmigłowce Michał SZAMBORSKI
Spadochrony (formacja 2-Way) Marcin BĄK
Spadochrony (formacja 2-Way) Michał BALONIS
Spadochrony (formacja 2-Way) Paweł MICHALSKI
Spadochrony (formacja 2-Way) Paulina WOŹNIAK
Spadochrony (konkurencja na celność lądowania) Bogna BIELECKA
Spadochrony (konkurencja na celność lądowania) Irena PACZEK-KRAWCZAK
Spadochrony (konkurencja na celność lądowania) Monika SADOWY-NAUMIENIA
Spadochrony (konkurencja na celność lądowania) Ewa WESOLOWSKA
Spadochrony (konkurencja na celność lądowania) Agnieszka WIESNER

Nowa konkurencja w Dubaju

W tym roku podczas Światowych Igrzysk Lotniczych pojawi się nowa konkurencja – szybowcowy wyścig równoległy. W ciągu czterech dni ośmiu najlepszych pilotów szybowcowych będzie ścigać się na 18-metrowych szybowcach wyczynowych. W każdej rundzie startuje dwóch pilotów. Konkurencje będą polegały na jak najszybszym wykonaniu przez zawodników zadań równoległych w dwóch wydzielonych przestrzeniach powietrznych. Po rundach kwalifikacji półfinałowej i finałowej zostanie wyłoniony zwycięzca. Najszybszy pilot zostanie Szybowcowym Mistrzem Światowych Igrzysk Lotniczych FAI. O to najwyższe trofeum w tej nowej dyscyplinie będzie walczył reprezentant Polski – Sebastian Kawa.

Ponadto podczas tegorocznej edycji Sportowych Igrzysk Lotniczych będziemy mogli podziwiać akrobację samolotową oraz szybowcową, modelarstwo lotnicze, baloniarstwo, szybownictwo, nawigacje samolotowa, śmigłowce, mikroloty, dyscypliny paramotorowe oraz spadochrony.

Minione edycje Igrzysk miały miejsce w Turcji (1997), Hiszpanii (2001) i we Włoszech (2009).

SYLWETKI ZAWODNIKÓW POLSKIEJ REPREZENTACJI

Sebastian Kawa – polski pilot szybowcowy, pierwszy człowiek, który przeleciał szybowcem nad Himalajami. Dziesięciokrotny Mistrz Świata w konkurencjach szybowcowych, wielokrotny rekordzista świata w szybownictwie. Zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu pilotów szybowcowych, najbardziej utalentowany pilot szybowcowy w historii. Zdobywca dwóch medali światowych Igrzysk Lotniczych – złoto w 2009 i brąz w 2001.

Bolesław Radomski – reprezentant Samolotowej Kadry Polski. Brązowy medalista Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym, Mistrz Świata oraz Wicemistrz Świata (razem z Dariuszem Lechowskim) w lataniu rajdowym. Mistrz Polski w lataniu precyzyjnym i rajdowym.

Artur Kielak – polski pilot samolotowy, szybowcowy, śmigłowcowy i komunikacyjny, a także skoczek spadochronowy. Zdobywca ósmego miejsca na Mistrzostwach Świata, były mistrz Polski w akrobacji samolotowej Advanced. Członek Akrobacyjnej Kadry Narodowej RP oraz zdobywca tytułu „Człowiek Roku” lotnictwa ogólnego w plebiscycie „Lotnicze Orły”.

Maciej Pospieszyński – polski pilot szybowcowy. Jeden z najbardziej utytułowanych na świecie pilotów akrobacyjnych. Dwukrotny Mistrz Świata w Akrobacji Szybowcowej w kategorii Unlimited. Ma na swoim koncie najważniejsze światowe trofea lotnicze – tylko w ciągu ostatnich 5 lat zdobył około 15 medali Mistrzostw Świata i Europy).

Przemysław Jurkiewicz – pilot i instruktor motolotniowy i samolotowy, związany z lotnictwem od najmłodszych lat. W 1998 roku jako 13-latek wziął po raz pierwszy udział w Mistrzostwach Polski jako nawigator. Licencję pilota motolotniowego uzyskał w wieku 17 lat. Wielokrotny Mistrz Polski. Wicemistrz Świata z 2014 roku. Najmłodszy i jeden z najbardziej utytułowanych zawodników Kadry Narodowej.

Marcin Bernat – na motoparalotni lata od 2008 roku. W tym czasie dwukrotnie zdobył tytuł Slalomowego Mistrza Polski, Sztafetowego Mistrz Świata. Jest dwukrotnym Drużynowym Mistrzem Świata oraz Drużynowym Mistrzem Europy.

Piotr Ficek – motoparalotniarstwo uprawia od 2007 roku. Zdobywca złotego medalu i tytułu Mistrza Polski w 2014 roku. Posiadacz srebrnego medalu indywidualnie w Slalomowych Mistrzostwach Europy we Francji. Tylko w 2015 roku zajął drugie miejsce w Slalomowych Mistrzostwach Świata oraz srebrny medal w sztafecie w składzie: Kamil Mańkowski, Adam Piórek, Andrzej Malkusz, Piotr Ficek. Wicemistrz Polski w Motoparalotniowych i Slalaomowych Mistrzostwa Polski Rudniki 2015.

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

Wojciech Bamberski – pilot sterowca od 2003r. Czwarty zawodnik w rankingu FAI. Jego największe sukcesy zawodnicze to: zdobycie II miejsca w Rosji w 2007; IV miejsca w Rosji w 2008; IV miejsca we Francji w 2010 r.; I miejsca w Ełku oraz III miejsca w Niemczech w 2014 r. Nalot statku to 300 godzin. Pilotuje jedyny w Polsce egzemplarz sterowca Thunder&Colt 1999r.

dr inż. instr. pil. Witold Filus – pracownik naukowy Politechniki Śląskiej w latach 1983-1996. Od 1997 roku pracuje w PLL LOT. Jest instruktorem balonowym, szybowcowym i samolotowym I klasy. Aktualny Mistrz Polski w Balonach na ogrzane powietrze. Zdobywca 6-ciu Pucharów Polski oraz 8-krotny Mistrz Polski. Dwukrotny srebrny medalista w Pucharze Europy. Zwycięzca wiele prestiżowych balonowych zawodów międzynarodowych.

Piotr Kowalski – 17 lat, najmłodszy reprezentant naszego kraju podczas Światowych Igrzysk Lotniczych w Dubaju. Modelarstwem zajmuje się od 7 lat. Na zawody jeździł z tatą. A gdy zaczął odnosić sukcesy halowe, „rozwinął skrzydła” także na lotniskach w klasie F3a i F3m. Aktualny Mistrz Polski w lataniu halowym w klasie F3p. Zdobywca III miejsca w Pucharze Polski w klasie F3a na dworze.

Marcin Szamborski – pilot zawodowy, instruktor śmigłowcowy Salt Aviation. Razem z bratem Michałem stanowi drużynę reprezentującą Polskę w konkurencjach śmigłowcowych. Uczestnik Śmigłowcowych Mistrzostw Świata 2012 i 2015 oraz wielu innych zawodów śmigłowcowych w Europie. Laureat nagrody “Człowieka roku” w kategorii śmigłowce w plebiscycie „Lotnicze Orły”.

Bogna Bielecka – członkini Spadochronowej Kadrze Narodowej od 1989 roku. Wielokrotna medalistka na najważniejszych zawodach krajowych i międzynarodowych. Rekordzistka Polski w akrobacji indywidualnej. Najważniejszym tegorocznym osiągnięciem jest II miejsce w grupowej celności lądowania i III miejsce w dwuboju drużynowym na Mistrzostwach Europy w Bułgarii oraz I miejsce w grupowej celności lądowania w Pucharze Świata we Włoszech.

Irena Paczek-Krawczak – ma na sowim koncie 2702 skoki spadochronowe. W swojej karierze sportowej zdobyła podczas zawodów ogólnopolskich i światowych ok. 56 medali, a w tym:
9 złotych, 20 srebrnych i 27 brązowych.
Aktualna srebrna medalistka Mistrzostw Europy w drużynowej celności lądowania oraz brązowa medalistka Mistrzostw Europy w dwuboju spadochronowym (celność i akrobacja) – zdobyte w Bułgarii.

Monika Sadowy-Naumienia – specjalizuje się w spadochroniarstwie sportowym. Wicemistrzyni Europy w celności lądowania z 2015 r. Zwyciężczyni Pucharu Świata w 2013. Zdobyła srebro w światowych igrzyskach wojskowych w 2011 r oraz brąz na World Games 1997. Jest wojskową Wicemistrzynią Świata z 2000 i 2010 r. oraz Mistrzynią Świata FAI w 2000. Wicemistrzyni Świata seniorek oraz Mistrzyni Świata juniorek w 1996 r. Oddała 6000 skoków.  

Agnieszka Wiesnerod 2001 roku członek Spadochronowej Kadry Narodowej oraz wielokrotna reprezentantka Polski w zawodach międzynarodowych. Zdobyła m.in.: brązowy medal Belluno (2011), brązowy Altenstadt (2012), złoty medal Belluno (2013). Za dotychczasowe osiągnięcia lotnicze została odznaczona przez Prezydenta RP.

Team CF Polska

Michał Balonis – oddanych około 700 skoków. Wielokrotny reprezentant Polski, Rekordzista Polski CF 11 Way, 2SQ, trzykrotny Mistrz Polski i Czech 2014. Na Spadochronowych Mistrzostwach Świata Banja Luka 2014 otrzymał kwalifikację do Word Air Games wspólnie z Marcinem Bąkiem i Pawłem Michalski.

Marcin Bąk – skacze od 2006 roku, a kanapy to jego ulubiona dyscyplina. W tym czasie razem z kolegami udało ustanowił nowy rekord Polski (11-osobowa formacja). Trzykrotny Mistrz Polski 2-WAY sequential, oraz członek Narodowej Kadry Spadochronowej.

Paweł Michalski – aktualnie oddanych około 1350 skoków. Wieloletni reprezentant Polski w spadochroniarstwie. Aktualny Spadochronowy Mistrz Polski w konkurencji CF 2SQ; Mistrz Czech CF2SQ 2014. Rekordzista Polski CF 11Way 2011 i FS Big Way 100 w tym roku. Uczestnik Spadochronowych Mistrzostw Świata 2014 Banja Luka.

(Informacja prasowa)