Wizz Air zamawia 110 samolotów Airbus A321neo

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

WIZ_Samolot A321Wizz Air po przeprowadzeniu konkurencyjnego procesu selekcji, podpisał dzisiaj porozumienie z Airbus S.A.S. w sprawie zakupu 110 samolotów Airbus A321neo, których dostawy rozpoczną się w 2019 roku. Porozumienie zakłada również prawa do niewyasygnowanego zakupu dodatkowych 90 samolotów A321neo dla Wizz Air. Nowe maszyny zastąpią te obecnie używane, po ich zwrocie do leasingodawców, a także będą stanowić dodatkowy wkład w dalszy rozwój przepustowości WIZZ. Zgodnie z postanowieniami memorandum, przewoźnik może wymienić część samolotów Airbus A321neo na A320neo, w zależności od przyszłych potrzeb. Obowiązująca umowa zakupu z Airbus S.A.S. przewiduje także, iż Wizz Air odwoła zamówienie na maszyny A320ceo, których dostawa miała rozpocząć się w 2018r.

Według aktualnych cenników zawarte porozumienie jest warte ponad 12,5 miliarda dolarów, ale przy ostatecznym rozliczeniu zostaną uwzględnione rabaty. Finalizacja zamówienia nastąpi po zatwierdzeniu warunków porozumienia przez Radę Dyrektorów Wizz Air, zakończeniu negocjacji dotyczących ostatecznej formy umowy sprzedaży i otrzymaniu zgody udziałowców Wizz Air.

Rozważaliśmy różne możliwości w związku z zamówieniem, ale Airbus przedstawił najkorzystniejsze rozwiązanie uwzględniające oferowany rodzaj samolotów, ekonomiczność, wsparcie i cenę. Wszystkie te czynniki sprawiły, iż zdecydowaliśmy się na kontynuowanie naszej wieloletniej współpracy z Aribusem, w ramach stałego rozwoju linii na rynkach w Europie i poza jej granicami, powiedział József Váradi, prezes Wizz Air. Koszty działań operacyjnych WIZZ znacząco się obniżą, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom pokładowym, najnowszej technologii silnika oraz udoskonaleniom poprawiającym wydajność”.

Zgodnie z tym, co komunikowaliśmy w ostatnim czasie, Wizz Air ma przed sobą atrakcyjne i nieodparte szanse na rozwój w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie PKB w znaczący sposób przewyższa to, notowane na dojrzałych rynkach Europy Zachodniej, a tendencja do rozwoju podróży lotniczych ciągle rośnie, dodaje Váradi. „Wierzymy, że zamówienie na 110 samolotów A321neo umocni systematyczną ekspansję, pozwoli nam na oferowanie lotów w niskich cenach dla klientów z Europy Środkowo-Wschodniej i nie tylko oraz napędzi dynamiczny rozwój przez najbliższą dekadę”.

Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

Po sfinalizowaniu, zamówienie będzie obejmowało nowe samoloty A321neo Aribus Cabin Flex, z 239 miejscami siedzącymi w podwyższonym standardzie 18 cali”, powiedział Váradi.Seria samolotów neo (ang. new engine option) gwarantuje znacząco niższe koszty operacyjne i spalanie paliwa, co będzie miało bezpośredni wpływ na wysokość ponoszonych wydatków”.

Wizz Air odebrał 61 samolotów Airbus A320 z zamówienia obejmującego 112 maszyn, włączając 27 egzemplarzy A321s z gęstszym rozmieszczeniem miejsc siedzących, których dostawa rozpocznie się w listopadzie. Pozostałe 41 samolotów, które zostały utrzymane w zamówieniu, po odliczeniu 10 maszyn, zgodnie z treścią nowego zamówienia, zostaną dostarczone w połowie 2018 roku.

(Informacja prasowa)