Załoga śmigłowca BLMW uratowała 13-latkę

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

BLMW_20150706_08Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej po raz drugi w dniu dzisiejszym uczestniczyła w akcji ratowniczej. Jej zadaniem było odnalezienie zaginionej 13-latki na Zatoce Puckiej. Lotnicy  odnaleźli dziewczynkę, podjęli na pokład śmigłowca i bezpiecznie przetransportowali na ląd.

O godzinie 16.39 załoga dyżurna śmigłowca W-3RM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego została zaalarmowana, że na Zatoce Puckiej z jachtu wypadła i zaginęła 13-letnia dziewczynka. 9 minut później, po raz drugi w dniu dzisiejszym, z lotniska w Gdyni Babich Dołach wystartował dyżurny śmigłowiec Anakonda dowodzony przez kpt. pil. Janusza Żytko. Po 7 minutach maszyna znajdowała się już w rejonie poszukiwań prowadzonych również przez dwie jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Niemal od razu zaginiona została zauważona przez załogę śmigłowca. Do wody opuszczony został ratownik, który podjął poszkodowaną przy pomocy tzw. pętli ratowniczej. O godzinie 16.58 dziewczynka znajdowała się już na pokładzie Anakondy, która po 10 minutach wylądowała na gdyńskim lotnisku. Tam wyziębiona 13-latka, przytomna, została przekazana obsadzie karetki pogotowia.

Niecałe 4 godziny wcześniej, ta sama załoga udzieliła pomocy pracownikowi platformy wiertniczej na Bałtyku, u którego wystąpiły objawy ataku wyrostka robaczkowego. Mężczyzna został podjęty na pokład śmigłowca, przetransportowany na ląd i w stanie stabilnym przekazany obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca W-3RM Anakonda:

  • kpt. pil. Janusz Żytko (dowódca załogi);
  • ppor. pil. Paweł Estal (drugi pilot);
  • ppor. Tomasz Puzio (lekarz pokładowy);
  • st. chor. szt. Stanisław Czujkowski (ratownik);
  • st. chor. szt. Grzegorz Malski (technik pokładowy).
Bilety lotnicze w bardzo dobrych cenach: Skyscanner.pl | Tripsta.pl | Flipo.pl

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Strefa polskiej odpowiedzialności w tym zakresie obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tej strefie to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.

Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego  uczestniczyły w 573 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 303 osobom.

(Informacja prasowa, Czesław Cichy)