Trzecia akcja ratownicza załogi Anakondy
Dzisiaj wieczorem dyżurna załoga śmigłowca W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej po raz trzeci wystartowała na wezwanie o pomoc. Z jednostki znajdującej się około 3 mile morskie na wschód od Sopotu podjęła mężczyznę z podejrzeniem udaru.
O godzinie 20.51, po raz trzeci w trakcie dobowego dyżuru w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego, załoga Anakondy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wystartowała by nieść pomoc na morzu. Z informacji przekazanych służbom ratowniczym Marynarki Wojennej wynikało, że u jednego z członków załogi statku Ziemia Cieszyńska wystąpiły objawy udaru mózgu. Pomimo niewielkiej odległości od brzegu, ze względu na stan morza wynoszący 2-3 stopni w skali Beauforta, transport drogą morską nie powiódł się. Po 13 minutach lotu śmigłowiec znajdował się już nad statkiem. Na jego pokład opuszczony został ratownik i lekarz. Chory mężczyzna został podjęty do śmigłowca za pomocą tzw. trójkąta ratowniczego o godzinie 21.10. Następnie, po kolejnych 6 minutach Anakonda wylądowała na lotnisku w Gdyni gdzie poszkodowany, w stanie stabilnym, został przekazany obsadzie karetki pogotowia.
Wcześniej, o godzinie 12.28, ta sama załoga wystartowała na pomoc pracownikowi platformy wiertniczej na Bałtyku, u którego wystąpiły objawy ataku wyrostka robaczkowego. Mężczyzna został podjęty na pokład Anakondy, przetransportowany na ląd i w stanie stabilnym przekazany obsadzie karetki pogotowia. Z kolei o 16.48 ruszyła na poszukiwania 13-latki, która wypadła z jachtu na Zatoce Puckiej. Zaginiona dziewczynka odnalazła się, została podjęta przez ratownika pokładowego z wody i bezpiecznie przetransportowana na ląd. Tam wyziębiona, przytomna, została przekazana obsadzie karetki pogotowia.
Skład załogi śmigłowca W-3RM Anakonda:
- kpt. pil. Janusz Żytko (dowódca załogi);
- ppor. pil. Paweł Estal (drugi pilot);
- ppor. Tomasz Puzio (lekarz pokładowy);
- st. chor. szt. Stanisław Czujkowski (ratownik);
- st. chor. szt. Grzegorz Malski (technik pokładowy).
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 574 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 304 osobom.
(Informacja prasowa, Czesław Cichy)
Ostatnie komentarze