Czwarty raport środowiskowy Grupy Emirates
Grupa Emirates opublikowała czwarty roczny raport środowiskowy, w którym zostały ocenione i prześledzone działania Grupy w zakresie ochrony środowiska oraz przykłady najlepszych praktyk wśród 75 tysięcy pracowników linii.
W przygotowanym przez firmę PricewaterhouseCoopers raporcie, który obejmuje rok budżetowy 2013-2014, przedstawiono wpływ różnych działań Grupy na środowisko, m.in. operacji lotniczych, przewozów cargo i obsługi naziemnej realizowanych przez spółkę dnata, a także najrozmaitszych usług handlowych – od projektowych po gastronomiczne.
Operacje lotnicze oddziałują na środowisko w największym stopniu spośród wszystkich działań Grupy Emirates. W najnowszym raporcie podkreślono, że linie Emirates w miarę powiększania swojej floty stale zmniejszają zużycie paliwa, kładąc nacisk na paliwooszczędne rozwiązania.
Najważniejszym elementem strategii ochrony środowiska Grupy jest ekologiczna flota samolotów, która zapewnia najmniejsze zużycie paliwa i minimalny wpływ na środowisko. Rezultaty Grupy poprawiły się dzięki zakupowi 24 nowych samolotów pasażerskich i towarowych, wycofaniu czterech starszych maszyn, a także nieustannym działaniom na rzecz zwiększenia wydajności floty, która już teraz należy do najmłodszych i najbardziej wydajnych na świecie.
Średni wiek floty Emirates wynosi 6,2 roku. Dla porównania, średnia wieku samolotów szerokokadłubowych linii należących do IATA to 11,7 roku. Ponadto linie Emirates zużywają o 14,5% paliwa mniej od średniej IATA. Przy wzroście całkowitej wydajności paliwowej przewozów pasażerskich i towarowych o 0,5% nastąpił spadek zużycia paliwa do 0,3089 litra na tonokilometr (L/TK). W podobnym stopniu zmniejszyła się emisja dwutlenku węgla – do 0,764 kilograma dwutlenku węgla na tonokilometr (gCO2/TK), dzięki czemu wydajność zwiększyła się o 0,4%.
– Rozwijając działalność Grupy Emirates i powiększając nasz zespół na całym świecie, staramy się jednocześnie służyć środowisku wszędzie tam, gdzie jesteśmy. Szukamy ekologicznych rozwiązań w naszych operacjach lotniczych i naziemnych. Raport środowiskowy świadczy o naszych nieustających działaniach w tym zakresie i pozwala ocenić nasze postępy w skali ostatniego roku oraz na tle całej branży lotniczej. Dzięki niemu widzimy nasze osiągnięcia, ale i obszary, w których musimy się poprawić – powiedział Jego Wysokość Szejk Ahmen bin Saeed Al Maktoum, Prezes Zarządu Grupy Emirates.
W raporcie znalazły się także następujące zagadnienia:
- Stałe zmniejszanie poziomu hałasu. Airbus A380 należy do najcichszych samolotów na świecie. Zasilając flotę kolejnymi A380 i Boeingami 777 linie Emirates stopniowo obniżają średni poziom hałasu lotniczego. W raporcie ogólną uciążliwość hałasu oblicza się na podstawie jego poziomu przy starcie i lądowaniu – okazało się, że spadł on o odpowiednio 2,4% i 10,1%.
- Ograniczenie emisji dwutlenku węgla przy operacjach naziemnych. Dzięki wzmożonym działaniom na rzecz ograniczenia emisji spalin przez flotę naziemną Grupy Emirates w Dubaju udało się zmniejszyć wytwarzanie dwutlenku węgla o 2 500 ton rocznie.
- Recykling. Obsługa lotniskowa dnata poddała recyklingowi 1 700 ton papieru pochodzącego z kabin samolotów linii Emirates w Dubaju. Łącznie zawrócono do recyklingu 7 555 ton odpadów wytworzonych przez Grupę.
- Programy ochrony środowiska. Linie Emirates odnoszą znaczące sukcesy w ramach programów na rzecz ochrony środowiska w Dubaju i Australii, które chronią zarówno zwierzęta, jak i rośliny. We współpracy z Biurem Projektowym Dubaju zasadzono 15 tysięcy drzew gatunku Prosopis cineraria (jadłoszyn popielaty) w Pustynnym Rezerwacie Przyrody w Dubaju, aby poprawić warunki panujące w siedliskach znajdujących się tam gatunków zwierząt. Kurort Emirates Wolgan Valley Resort & Spa w Australii był wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i we współpracy z ośrodkami naukowymi organizował badania dotyczące zamieszkujących okolicę wombatów i kangurów.
- W 2013 r. linie Emirates zapoczątkowały program „A Greener Tomorrow”, w ramach którego dofinansowywane są organizacje non-profit działające na rzecz ochrony środowiska. Dotacje z programu „A Greener Tomorrow” przyznano do tej pory organizacjom w Malawi, Pakistanie i na Filipinach.
(Informacja prasowa)
Ostatnie komentarze