Kolejna Akcja „Serce” z udziałem BLMW!

Rezerwuj nocleg na: Booking.com | Expedia.com | hotels.com | Otel.com

Wczoraj, 3 września, po południu, zakończyła się kolejna operacja transportu personelu medycznego z sercem do przeszczepu. To już drugie tego typu zadanie, w ostatnim czasie, wykonane przez załogę samolotu PZL M-28 Bryza z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Zadanie wsparcia zespołu transplantologów z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie wpłynęło, przed godziną trzecią w nocy, do Dyżurnej Służby Operacyjnej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zgodnie z obowiązującymi procedurami wytypowano załogę i przygotowano do lotu samolot An-28TD z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Start z Babich Dołów, transportowo – desantowej Bryzy, dowodzonej przez por. Przemysława Jabłońskiego, nastąpił o godzinie 8.55 i zakończył się lądowaniem na lotnisku Okęcie po godzinie i dziesięciu minutach lotu. Po przyjęciu na pokład personelu medycznego, o godzinie 11.10, Bryza wystartowała do Katowic, gdzie czekał organ do przeszczepu. Lądowanie w Katowicach nastąpiło o godzinie 12.05. Po trzech godzinach na pokład ponownie przyjęto personel medyczny z przeznaczonym do przeszczepu sercem, na które oczekiwał pacjent w Aninie. Bryza wystartowała do Okęcia o godzinie 15.20, gdzie lądowała o 16.15. Po odtworzeniu gotowości załoga powróciła na macierzyste lotnisko o godzinie 18.01.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w akcji „Serce” od wielu lat. Zadanie tego typu wykonała załoga także z 43. Bazy Lotniczej tydzień temu, 27 sierpnia. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu uczestniczą zarówno załogi śmigłowców ratowniczych jak i samolotów patrolowych i transportowych Bryza.

(informacja prasowa)